GeriDünya Mars'ta ağaç yetiştirme projesi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Mars'ta ağaç yetiştirme projesi

AMERİKAN Bilim İlerleme Derneği gelecekte uzayda kurulacak bilimsel araştırma merkezleri için ilk aşamada Mars gezegeninde ağaç yetiştirilerek koloni kurulabileceğini bildirdi.

Tarihin en büyük bilim adamlarından Alman asıllı ABD'li fizikçi Albert Einstein'ın (1879-1955) uzun yıllar öğretim üyeliği yaptığı Princeton Üniversitesi'nin Fizik-Astrofizik Bölümü öğretim üyesi Profesör Freeman Dyson, derneğin önceki günkü toplantısında, ‘‘gezegenlerde yaşanacak mekanın kurulmasından öte, ağaç yetiştirilerek onların yaygın alanlarda yaşatılmasıyla rahat yerleşim ve araştırma imkanlarının doğacağını’’ anlattı. Prof. Dyson, ''Soğuk Kızıl Gezegen Mars'ta korunak mı istiyoruz...Yüzbinlerce (belki on milyonlarca) yıldır ormanların içinde yaşamaya alışmış insanın, yine ağaç yetiştirerek, orman ortamına benzer ortamı kurarak uzak gezegenlerde koloni yaşamını pekala gerçekleştirebiliriz'' görüşünü aktardı.

Dyson, Mars'ta donmuş su kaynakları da bulunduğuna işaret ederek, ağaçların, ekonomik, rahat, dost varlıklar olarak Mars'ın çok ince atmosferinde insanları rahatlıkla koruyan serayı teşkil edebileceklerini anlattı. Dyson, ''Kaplumbağının doğada kabuğunu geliştirmesini, bir kutup ayısının kürkünü edinmesini düşünüyorum. Ağaçlar bu (evrimsel) yetenek bakımından pek iyi değilmiş gibi görünürler. Ama onlara genetik bilimiyle bir gezegen için bu yetenek kazandırılabilir'' dedi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle