Dünya Haberleri

DÜNYA

  Market saldırganı IŞİD üyesiymiş

  Hürriyet Haber
  11.01.2015 - 01:52 | Son Güncelleme:

  Charle Hebdo saldırısını gerçekleştiren kardeşlerden Cherif Kouachi ile market saldırısını gerçekleştiren Amedy Coulibaly, öldürüldükleri operasyonlardan önce Fransız haber kanalı BFM TV’ye konuştular.

  Amedy Coulibaly saat 15.00’te BFM TV’yi arayarak Suriye ve Irak’ta terör estiren Irak Şam İslam Devleti üyesi olduğunu, Kouachi kardeşlerle birlikte hareket ettiklerini, saldırıların bağlantılı olduğunu söyledi. AFP ajansına konuşan bir kaynak, Coulibaly’nin, 2010 yılında bir cezaevinden kaçma girişimine ilişkin soruşturmada isminin Cherif Kouachi ile anıldığını belirtmişti.

  Market saldırganı IŞİD üyesiymiş Dergide öldürdüler matbaada öldürüldüler

  Yemen El Kaide’si destekledi

  Matbaayı arayan muhabirle telefonla konuşan Cherif ise El Kaide’nin Yemen kolu tarafından desteklendiğini ve finanse edildiklerini söyleyerek “Hazreti Muhammed’in koruyucularıyız. Yemen’deki El Kaide tarafından gönderildim” dedi. Saldırının iki şüphelisinden biri olan Cherif’in ağabeyi Said Kouachi’nin 2011 yılında Yemen’e giderek, El Kaide’nin eski liderlerinden Enver el Evlaki ile görüştüğü belirtilmişti. İngiliz haber ajansı Reuters’a konuşan Yemenli bir istihbarat kaynağı, şüpheli kardeşlerden Said Kouachi’nin 2011’de birkaç ay Yemen’de kaldığını söyledi. Kaynak, Kouachi’nin din eğitimi almak için Yemen’e geldiğini belirtti. Ancak Said Kouachi’nin Yemen’deki El Kaide bağlantılarından biri tarafından eğitildiğine dair bilgi olmadığı ifade edildi. Enver el Evlaki 30 Eylül 2011’de Amerikan Merkezi Haberalma Teşkilatı’nın (CIA) insansız hava aracıyla Yemen’de öldürülmüştü. Evlaki böyle bir saldırıda öldürülen ilk ABD vatandaşıydı.

  Market saldırganı IŞİD üyesiymiş

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı