Dünya Haberleri

DÜNYA

  Manyak büyücüler

  Hürriyet Haber
  02.10.2008 - 11:30 | Son Güncelleme:

  Zenginlik veren iksir yapımında kullanmak için iki albino öldürüldü. Katiller kurbanların kol ve bacaklarını keserek yanlarında götürdü.

  Burundi'de 10 günde 2 albinonun öldürüldüğü bildirildi. Ruyigi valisi Moise Bucumi, silahlı bir grubun önceki gün sabaha karşı, melanin pigmenti bozukluğuyla ortaya çıkan albinizm hastası (albino) Daniel Nzeyimana'nın evine saldırdığını belirtti.

  Grubun Nzeyimana'nın kol ve bacaklarını kesip organları yanlarında götürdüklerini söyleyen Bucumi, 22 Eylülde de başka bir grubun 16 yaşındaki albino bir kızın evine saldırdığını, genç kızın el ve bacaklarını kesip yanlarında götürdüğünü ifade etti.

  Vali, ilk verilerin bu cinayetlerin büyücülükle bağlantılı olduğunu gösterdiğini, bu kişilerin zenginlik veren iksir yapımında kullanılmak üzere albinoların kol ve bacaklarını Tanzanya'da satmayı planlamış olabileceğini söyledi.

  "Albinoların korktuğunu, bu nedenle bu kişilere güvenli bir sığınak bulmaya karar verdiklerini" belirten vali, bu tür batıl inançların sona erdirilmesi için bilgilendirme kampanyası başlatacaklarını açıkladı.

  Büyücülerin albinoların saç, kol, ayak ve kan gibi vücutlarından alınan parçaları, insanları zengin yapacağı öne sürülen bir iksir yapımında kullandıkları belirtiliyor.

  Albino nedir?

  Albinoluk (halk dilinde abraşlık), özellikle insanlarda melanin pigmentinin yokluğuna bağlı olarak renksizleşmedir. Bu çoğunlukla tirosinaz denen bir enzimin eksikliğinden kaynaklanmaktadır. DOPA denilen bileşimin tirosine dönüştürülmesi, bunun da daha sonra melanin pigmentlerine dönüşmesi için tirosinaz gereklidir. Tirosinaz-negatif albinoluk kalıtsal resesif bir özelliktir.

  Albino canlılarda deri genellikle çok açık renkli,saç-tüy-kıl gibi keratin yapılar beyaz renkie ve gözler kırmızıdır.Beyaz renkteki hayvanların albino olup olmadıklarının ayrımı,göz rengine bakılarak yapılır.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı