Dünya Haberleri

DÜNYA

  Mandela korkuttu

  Derleme: hurriyet.com.tr / DIŞ HABERLER
  28.01.2011 - 08:40 | Son Güncelleme:

  Güney Afrika'nın eski lideri Nelson Mandela'nın, rutin testler için hastaneye kaldırıldığı belirtildi. Mandela'nın durumunun iyi olduğunun belirtilmesine rağmen, bu olay ırkçılık karşıtı eylemlerin simgesi olan liderin sağlığıyla ilgili endişelere neden oldu.

  İsviçre'nin Davos kentindeki Dünya Ekonomi Forumu'na katılan Güney Afrika Devlet Başkanı Jacob Zuma gelişmeler hakkında haberdar edilirken, 92 yaşındaki Mandela'nın bürosundan yapılan açıklamada, Nelson Mandela'nın keyfinin yerinde olduğu ve tıp uzmanlarından oluşan ekibin Mandela'ya iyi baktığı belirtildi.

  Devlet Başkan Yardımcısı Kgalema Motlanthe, yaptığı açıklamada, Mandela'ya bir takım özel testler uygulandığını, paniğe neden olacak bir durum olmadığını ifade etti.

  Mandela, hastanedeki kontrollerinin ardından bugün Johannesburg'daki evine getirildi. Mandela'nın akut solunum enfeksiyonu geçirdiği, tedavisi evde  sürdürülebileceği için taburcu edildiği bildirildi.

  Mandela, sık sık hastaneye kontrole gidiyor, ancak son ziyaretinde hastanede uzun süre kaldığına dikkat çekiliyor.

  Son zamanlarda kamuoyunda fazla görünmeyen Mandela, ırkçılığa karşı mücadelesi nedeniyle 27 yıl hapis yatmıştı. Güney Afrika'nın 1994'te ilk siyah devlet başkanı olan Mandela, bir dönem görev yaptıktan sonra 1999 yılında istifa etmişti.

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı