Dünya Haberleri

DÜNYA

  Maliki Berham Salih'in istifasını kabul etti

  Hürriyet Haber
  20.08.2009 - 14:39 | Son Güncelleme:

  Irak Başbakanı Nuri El Maliki'nin Başbakan Yardımcısı Berham Salih'in istifasını kabul ettiği bildirildi.

  Irak hükümeti sözcüsü Ali Debbağ, Berham Salih'in kuzeydeki bölgesel yönetimin başına geçeceğini belirterek, “Maliki, Berham Salih'i birlikte yapılan çalışmalarda gösterdiği kardeşlik için kutladı ve yapılan bu çalışmanın Iraklıların yararına olan hizmetlerde temel oluşturacağını ifade etti” dedi.

  Salih de istifa mektubunda, Bağdat'tan kuzeye geçişinin vatanın çıkarlarına daha iyi hizmet etme fırsatı teşkil etmesi ve tehditlere karşı gelebilmek için yeni eylem alanları açılmasına imkan vermesi umudunu dile getirdi.

  Irak'ın kuzeyinde 25 Temmuzda yapılan seçimlerde bölgesel yönetimin lideri Mesud Barzani zafer kazanmış, Irak Kürdistan Demokratik Partisi (IKDP) ile Irak Kürdistan Yurtseverler Birliği (IKYB) bölgesel mecliste mutlak çoğunluğu elde etmişti.

  İki parti arasındaki anlaşma uyarınca “başbakanlık” bu defa IKDP'ye geçiyor. Dolayısıyla anlaşma Berham Salih'in bölgesel yönetimin “başbakanı” olmasını öngörüyor. Salih, Barzani'nin partisi IKDP'nin üyesi Neçirvan Barzani'nin yerine geçecek.
  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı