GeriDünya Maliki: Acil görüşürüz, askeri çözüm olmaz
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  9
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Maliki: Acil görüşürüz, askeri çözüm olmaz

IRAK Başbakanı Nuri El Maliki, Türkiye ile Irak arasındaki güvenlik sorununun çözümü konusunda Irak Hükümeti'nin, Türkiye ile acil olarak görüşmelere başlamaya hazır olduğunu ancak, askeri yöntemle çözümü kabul etmediklerini söyledi.

Maliki adına yapılan yazılı açıklamada, Bağdat ile Ankara arasında imzalanan anlaşmanın uygulanması gerektiği, sorunun askeri yollarla çözümü konusunun hiçbir şekilde kabul edilemeyeceği belirtildi. Maliki, şöyle dedi:

“Irak Hükümeti'nin bütün çabalarıyla Irak ile Türkiye arasındaki sınır sorununu çözüme kavuşturmaya çalıştığı ve komşu ülkelerin istikrarına önem verdiği. Irak hükümetinin PKK’nın bütün faaliyetlerini durdurma noktasındaki kararlığı yinelenirken meselesinin çözümü konusunda ABD, Irak ve Türkiye arasındaki üçlü çalışmaların devam etmesi gerekir.”

Irak Başbakanı, Irak hükümetinin çözüme kavuşturulamayan sorunların çözümü konusunda Türk yetkililerle acil bir şekilde görüşmeler yapmaya ve iki taraf arsındaki ilişkilere garanti vermeye hazır olduğunu bildirdi. Maliki, buna karşılık Irak Hükümeti'nin dost olarak nitelediği Türkiye’nin endişelerini anladığını ancak herhangi bir askeri çözümü kabul etmeyeceklerini belirtti.

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle