GeriDünya Malezya uçağı kurbanlarına hakaret işinden etti
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  44
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Malezya uçağı kurbanlarına hakaret işinden etti

Malezya uçağı kurbanlarına hakaret işinden etti
refid:26926685 ilişkili resim dosyası

Doğu Ukrayna'da düşürülen Malezya Hava Yolları'na ait MH17 sefer sayılı uçakta yaşamını yitiren Hollandalılar için, "280 Hollandalı daha azaldı" diyen Türk kökenli belediye çalışanının sözleşmesi askıya alındı.

Malezya uçağı kurbanlarına hakaret işinden etti

Hollanda'da Kuzey Brabant eyaletinin başkenti olan Den Bosch kenti belediyesi sosyal işler bölümünde memur olarak çalışan Mehmet S.'nin işine son verme kararı aldı. Mehmet S'nin sözleşmesinin askıya alınmasına neden olan gelişmeye, Facebook hesabında MH17 kurbanları ile ilgili yorumu neden oldu.

Mehmet S., "Mehmet Esmer" adıyla açtığı Facebook hesabında, Şeker Bayramı'nı eleştiren aşırı sağcı Hollandalılarla tartıştı. Aşırı sağcıların Şeker Bayramı ve İslamiyetle ilgili yorumlarına öfkelenen Mehmet S., tepkisini şu sözlerle dile getirdi:

"Bak şu aptal Hollandalıların yaptığı yorumlara. Aptalca tepkilerinizi de alıp defolun. Yorum yapmaya hakkınız yok. Çünkü sizin bayramınız değil. Siz gidin MH17 ile uğraşın. 280 Hollandalı daha azaldı :) ."

MH17 sefer sayılı uçakta 195 vatandaşını kaybeden Hollanda'da bu yorum yoğun tepkiye neden oldu. Facebook ve Twitter üzerinden kısa sürede geniş kitlelere yayılan mesaj üzerine Den Bosch Belediyesi harekete geçti.

Belediye tarafından yapılan açıklamada, Mehmet Esmer takma adını kullanan kişinin, belediyeye bağlı bir şirkette, sosyal işler bölümü memuru olarak çalıştığı belirtildi. Açıklamada Mehmet S.'nin belediye adını ve logosunu kötüye kullandığı, bu nedenle iş sözleşmesinin askıya alındığı kaydedildi.

Açıklamada, Mehmet Esmer adlı kişinin sözlerinin MH17 kurbanları ve yakınlarını rencide ettiği vurgulandı, "Bu açıklamalarla aramıza mesafe koyuyoruz" denildi.

Malezya uçağı kurbanlarına hakaret işinden etti

Den Bosch Belediyesi, kendilerini mağdur duruma düşürdüğünü savunduğu Mehmet S. Hakkında suç duyurusunda bulundu.

Hollanda medyasında, Şeker Bayramı ile ilgili yapılan yorumların yakışık almadığı belirtilirken "Ama ne olursa olsun Mehmet Esmer'in, Hollanda toplumunu derinden etkileyen MH17 kurbanları için söylediği sözler hiçbir şekilde kabul edilemez" yorumları yapılıyor.

Mehmet S., Kuzey Brabant eyaletinin yayın organı olan Brabant Dagblads gazetesine bir mektup göndererek, MH17 kurbanlarıyla ilgili sözlerinden dolayı özür diledi.

Malezya uçağı kurbanlarına hakaret işinden etti

Mehmet S.'ye ilham kaynağı olan "daha az Hollandalı" söylemi, aşırı sağcı Özgürlük Partisi lideri Geert Wilders tarafından seçim sloganı olarak kullanılmıştı. Wilders, Mart ayındaki yerel seçimler ve Mayıs'taki Avrupa Parlamentosu seçimlerinde "Hollanda'da daha az Faslı" sloganını kullanmıştı.

Wilders'ın bu söylemi nedeniyle ülkedeki Fas kökenli kuruluşlar suç duyurusunda bulunmuştu.

İlgili haber:

ABD istihbaratı: Rusya yanlıları yanlışlıkla düşürmüş olabilir

Malezya uçağı kurbanlarına hakaret işinden etti


Yorumları Göster
Yorumları Gizle