Dünya Haberleri

DÜNYA

  Malezya 'fiili livata' davasını konuşuyor

  Hürriyet Haber
  01.12.2009 - 09:40 | Son Güncelleme:

  Malezya Yüksek Mahkemesi, eski Başbakan Yardımcısı Enver İbrahim'in, hakkındaki "fiili livata" davasının düşürülmesi başvurusunu reddetti.

  Kuala Lumpur yüksek mahkemesi, davanın 25 Ocakta görülmeye başlamasına hükmetti. Enver İbrahim, Yargıç Muhammed Zabidin Diyah'ın kararını açıklanmasından sonra, "Farklı bir karar beklemiyordum" dedi.

  Enver İbrahim, hakkındaki davanın, siyasete yeniden dönmesine engel olma amacı güttüğünü savunuyor. Muhalefet lideri, geçen ağustosta 24 yaşındaki eski yardımcısına "fiili livatada" bulunmakla suçlanmıştı. Suçlu bulunması halinde Enver İbrahim, 20 yıla kadar hapisle cezalandırılabilecek.

  Enver İbrahim'in avukatı, yüksek mahkemenin kararını da temyiz edeceklerini, ayrıca davanın ertelenmesini isteyebileceklerini söyledi.
  Eski Başbakan Yardımcısı Enver İbrahim, daha önce de yolsuzluktan ve eski şoförüne "fiili livatadan" suçlu bulunmuş, 1998 ila 2004 yıllarını cezaevinde geçirmişti. Ancak Enver İbrahim, Malezya yüksek mahkemesinin "fiili livatayla" ilgili hükmü geri çevirmesinden sonra serbest bırakılmıştı.

  İlk olarak 1982'de milletvekili seçilen Enver İbrahim, yolsuzluk ve başka "fiili livata" suçlamaları yüzünden 1998'de kabinedeki görevini, yolsuzluktan suçlu bulununca da 1999'da yasa gereği meclisteki sandalyesini bırakmak zorunda kalmıştı.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı