GeriDünya 'Malezya Başbakanı'na o parayı Suudi Arabistan gönderdi'
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  20
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

'Malezya Başbakanı'na o parayı Suudi Arabistan gönderdi'

'Malezya Başbakanı'na o parayı Suudi Arabistan gönderdi'
refid:29831880 ilişkili resim dosyası

Malezya'da Başbakan Necip Rezak'ın şahsi hesabına 2013'teki genel seçimlerden önce yatırılan 700 milyon dolarla ilgili yeni bir iddia ortaya atıldı. İddiaya göre, bu para Suudi Arabistan tarafından bağışlandı.

İktidar partisi üyesi ve ülkedeki üçüncü büyük eyalet olan Kuantan'ın Birleşik Malay Ulusal Örgütü (UMNO) lideri Van Adnan Van Mamat, tartışma yaratan 700 milyon doların Suudi Arabistan yönetimi tarafından Malezya'nın İslamiyeti ve sünniliği desteklediği için bağışlandığını savundu.

"Suudi Arabistan, sadece Malezya'ya değil, Filipinler'deki ve Tayland'ın güneyindeki Müslüman toplumlara da bağışta bulundu" diyen Mamat, Malezya'ya benzer bir bağışın artan IŞİD etkisiyle mücadele için 2013 yılında da yapıldığını belirtti.

Malezya Başbakanına o parayı Suudi Arabistan gönderdi MALEZYA BAŞBAKANI’NA YOLSUZLUK DAVASI

Mamat, Rezak'ın geçen hafta UMNO'nun bölgesel liderleriyle yaptığı toplantıda, bağış konusunda açıklamada bulunduğunu, paranın şahsi hesaba yatırılma nedeninin bağışın Başbakan'ın şahsına yapılması olduğunu söyledi.

The Wall Street Journal, 3 Temmuz'da yaklaşık 11 milyar dolar borcu bulunan devlete ait "1MalaysiaDevelopment Bhd (1MDB)" adlı yatırım şirketiyle ilgili soruşturmada yer alan belgelerin, şirkete bağlı ajanslar, bankalar ve kuruluşlar arasında transfer edilen 700 milyon doların, son olarak Başbakan Rezak'a ait beş ayrı kişisel hesaba aktarıldığını gösterdiğini ileri sürmüştü.

Malezya Başbakanına o parayı Suudi Arabistan gönderdi YOLSUZLUK İDDİALARINA YANIT

Malezya'daki Yolsuzlukla Mücadele Komisyonu, Başbakan Necip Rezak'ın şahsi hesabındaki 700 milyon doların kaynağının kamu fonları değil şahsi bağışlar olduğunu açıklamıştı.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle