Dünya Haberleri

DÜNYA

  Makamda ilk batılı bakan

  Ömer BİLGE/LEFKOŞA
  26.01.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Kıbrıs’ta Rumların protestosuyla karşılaşan İngiltere Dışişleri Bakanı Straw, KKTC Cumhurbaşkanı Talat’a, Başbakan Blair’in kendisini Londra’ya davet edeceğini iletti. Talat da, İngiltere’nin garantör olduğunu hatırlatarak, izolasyonun kaldırılması için destek istedi.

  KIBRIS Rum Yönetimi, adayı ziyaret eden İngiltere Dışişleri Bakanı Jack Straw’u, KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ile makamında görüşmesi nedeniyle ’istenmeyen misafir’ ilan etti. İngiliz bakan havaalanında VIP’e alınmadı, Kıbrıs Rum lideri Tasos Papadopulos ve Rum siyasi parti liderleri randevu vermedi, protestocular Straw’u ’fesli’ kuklalarla protesto etti. Straw ise KKTC Cumhurbaşkanı Talat’a, "İngiltere Başbakanı Tony Blair sizi Londra’ya davet edecek" dedi. KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ise Straw’dan Türkiye’nin Kıbrıs eylem planına destek vermesini istediğini belirterek, şöyle konuştu:

  "İngiltere’nin garantör ülke olması nedeniyle sorumlulukları bulunduğunu hatırlattık. KKTC’ye uygulanan izolasyonların kaldırılması yönünde İngiltere’den destek istedik. Straw, İngiltere Başbakanı Tony Blair’in beni Londra’ya davet edeceğini, zamanlamanın belirlenmediğini söyledi."

  İSTENMEYEN MİSAFİR

   Straw, Papadopulos hükümetinin yoğun girişimlerine rağmen Talat ile görüşme programını değiştirmedi. Bunun üzerine Kıbrıs Rum yönetimi bir dizi ’taciz ve protesto’ eylemi organize etti. Straw sadece muadili Rum Dışişleri Bakanı Yorgo Yakovu ile görüşebildi. Kıbrıs ziyaretinde Straw’un başına gelenler şöyle:

  Larnaka havaalanına önceki akşam gelen Straw için VIP salonu açılmadı.

  Moskova’dan dönen Rum lider Tasos Papadopulos ile tesadüfen bile karşılaşmaması için dinlenmesine izin verilmedi.

  Rum ve Türk gazetecilerin haber yapmaması amacıyla Straw havaalanının arka kapısından çıkartılarak oteline götürüldü.

  Straw, dün sabah Rum Dışişleri Bakanı Yakovu ile görüştü ancak Yakovu medyanın karşısına birlikte çıkmayı reddetti ve basın toplantısı düzenlemedi.

  Görüşme sürerken, devlet desteği ile Rum göstericiler protesto gösterisi düzenledi.

  Straw’un Yeşil Hat’ta düzenlediği basın toplantısında, Rum gazeteciler sürekli, KKTC Cumhurbaşkanlığı’nı ziyaret etmesinin doğru olup olmadığını sordu.

  STRAW: ÇOK ÜZÜLDÜM

   Straw, Rum gösterilerinden üzüntü duyduğunu belirtti. Papadopulos’un kendisiyle görüşmemesini ise "Rum Dışişleri Bakanı ile yapıcı bir görüşme yaptım" diyerek açıkladı. Straw ayrıca Dışişleri Bakanı Abdullah Gül’ün açıkladığı eylem planı ile Ada’ya yaptığı ziyaretin aynı zamana denk geldiğine dikkat çekerek, "Dikkate alınması ve üzerinde durulması gereken bir öneri. Memnuniyet duyduk" diye konuştu. İngiliz Bakan, Kıbrıs sorunun BM liderliğinde görüşmeler yoluyla çözülmesi gerektiğini, çözümsüzlüğün ilgili tüm taraflara zarar verdiğini kaydetti.
  /images/100/0x0/55eb2009f018fbb8f8acccfd
  İskambilli taciz

  LEFKOŞA’da Rum göstericiler İngiltere Dışişleri Bakanı Jack Straw’a iskambil kartlı protesto gösterisi düzenlediler. ABD’nin Iraklı arananlar listesini iskambil destesiyle yapmasından esinlenen Rumlar Straw’u da başında ayyıldızlı fesli karo valesi kılığına soktular. İngiliz Dışişleri Bakanı’nın ön adı İngilizce’de ’vale’ anlamına gelen ’Jack’ olduğu için bu espriyi yapan Rumlar, kartların üzerine ’Utan Jack’ yazdılar. Straw, Yakovu ile görüşürken, yaklaşık 50 kişi de, "Türk askeri Ada’dan dışarı, İngiltere ve Amerika politikalarını Kıbrıs’ta istemiyoruz" diye slogan attılar.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı