GeriDünya Makam krizi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Makam krizi

Makam krizi
refid:3768461 ilişkili resim dosyası

Kıbrıs Rum yönetimi, İngiltere Dışişleri Bakanı Jack Straw’ın, Türkiye ziyareti öncesinde Kıbrıs’a gelerek KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ile görüşmeye karar vermesi üzerine ’makam krizi’ çıkardı. Rum yönetimi, Straw’a, "Talat’ı makamında ziyaret edeceksen, gelme daha iyi" mesajı gönderdi.

KRİZ, İngiltere Dışişleri Bakanı Jack Straw’ın Kıbrıs ziyareti sırasında KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ile görüşeceğini açıklamasıyla patlak verdi. İngiliz diplomatlar, Talat’tan Straw adına 25 Ocak için randevu aldılar.

Ancak Tasos Papadopulos yönetimi, Straw’ın KKTC Cumhurbaşkanlığı binasına gitmesine "KKTC’nin seviyesi yükselecek" gerekçesiyle karşı çıktı. Rum lider Tasos Papadopulos, Meclis Başkanı Dimitris Hristofyas ve Hükümet Sözcüsü Kipros Hrisostomidis, Straw’dan "Talat ile işgal rejiminin sembollerinin bulunduğu mekanlarda" görüşmemesini resmen istedi. Rum medyası Papadopulos hükümetinin İngiltere’ye, "Talat’ı makamında ziyaret edecekse, gelmesin daha iyi" mesajı verdiğini yazdı. KKTC Cumhurbaşkanı Mehmet Ali Talat ise, görüşmenin doğal olarak makamında yapılmasını istiyor.

BELÇİKA BOYUN EĞDİ

Rumlar, makam krizini önceki gün adaya gelen Belçika Dışişleri Bakanı Karel de Gucht’un ziyaretinde de çıkardı. Ancak Belçika Dışişleri Bakanı, Rum taleplerini kabul ederek KKTC Cumhurbaşkanı Talat ile makamında görüşmeme kararı aldı. Talat, Belçika Dışişleri Bakanı’nın Cumhurbaşkanlığı makamı yerine Lefkoşa Saray Otel’de görüşme talebini, "Kıbrıslı Türkleri küçük düşürücü" bularak reddetti.

Rum basını, İngiltere Dışişleri Bakanı Straw’ın Belçika Dışişleri Bakanı gibi Rum taleplerini kabul etmediğini bu nedenle adaya geliş tarihinin resmen açıklanmadığını belirtti.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle