GeriDünya Major'dan 185 milyar fatura
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Major'dan 185 milyar fatura

İngiltere eski Başbakanı John Major, Prens William ve Prens Harry'nin altı aylık veliliğine karşılık 400 bin sterlinlik (yaklaşık 185 milyar TL) fatura çıkarttı. Major'ın danışman avukatları aracılığıyla gönderdiği fatura Prens Charles'ı şok ettiği bildirildi.

Westminster'e yakın kaynaklar, Buckingham Sarayı'na bilgi vermeden, kontrolsuz harcamalar yapan John Major'ı suçlarken, ‘Halk isyan edecek. Yarım milyon sterlinlik ne danışmanlığı olabilir? Prens Charles’ın bu faturayı onaylayacağını sanmıyoruz. Para, prenslerin cebinden çıkacak' dediler. Anneleri Prenses Diana'nın 21 milyon sterlinlik vasiyetnamesinin ardından prenslerin maddi çıkarlarını korumak amacıyla geçen kasım ayında velilik görevine atanan John Major, Londra'nın tanınmış avukatlık firmalarından Boodle Hatfield ile anlaştı.

Major'dan gelen yüklü danışmanlık faturasını alan Buckingham Sarayı, masrafların toplamını görünce şok geçirdi. Major'ın faturadan kendisine pay almadığı dikkat çekti. Prenses Diana'nın mirasından vergiler düştükten sonra 12.9 milyon sterlin alacak iki prensin danışmanlık işlerine bakan Boodle Hatfield 530 bin sterlinlik faturalarında iyi niyet gösterisinde bulunarak % 25 indirim yaptıkları ve faturalarını 400 bin sterline düşürdükleri öğrenildi.

Bu arada, başbakanlıktan ayrıldıktan sonra Major'ın sterlin milyoneri olduğu saptandı.

Major, milletvekillikten 43.860, emeklilikten 50 bin, Avam Kamarası'ndan sekreterlik hakkı olarak da 95.138 sterlin yani toplam olarak yılda yaklaşık 90 milyar lira kazanıyor. Ülkeyi yönetirken kimsenin önemsemediği Eski Başbakan'ın, iş adamlarına verdiği her konferanstan 36 bin sterlini cebe attığı ayrıca hatıralarını yazmak üzere de avans olarak 500 bin paund aldığı ortaya çıktı. Faruk ZABCIYorumları Göster
Yorumları Gizle