Dünya Haberleri

DÜNYA

  Mahkemede türban cinayeti

  Hürriyet Haber
  04.07.2009 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Almanya’nın Dresden kentinde geçtiğimiz çarşamba günü görülen dava sırasında davalı tarafından öldürülen kadının Mısırlı ve hamile olduğu, türban taktığı için nefret cinayetine kurban gittiği ortaya çıktı.

  CİNAYETLE sonuçlanan olaylar zinciri, geçen yıl Ağustos ayında başladı. 32 yaşındaki Merve el Şermini, çocuğunu salıncağa bindirmek üzere parka götürdü. Parkta salıncağın birine oturan Rus kökenli Alex W.’nin (28) yeğeni, diğer salıncakta sallanıyordu. Şermini, Alex’ten salıncağı çocuğuna terk etmesini istedi. Bunun üzerine öfkelenen Alex, kadının türbanına hakaret etti ve “Yobaz, fahişe ve terörist” diyerek, kadına sözlü tacizde bulundu.

  Bunun üzerine Şermini, Alex hakkında suç duyurusunda bulundu.

  Görülen dava sonucunda mahkeme, Alex’i 780 Euro para cezasına çarptırdı. Ancak savcılık bu cezayı az bularak bir üst mahkemeye başvurdu.

  Bebeğiyle öldü

  Geçen çarşamba günkü duruşmada Şermini tam ifade vermeye hazırlanıyordu ki, sanık Alex, aniden yerinden fırladı ve üzerine sakladığı bıçağı çekerek, sallamaya başladı. Tam 18 yerinden bıçak yarası alan Şermini ile karnındaki bebeği, olay yerinde yaşamını yitirdi. Saldırıyı engellemeye çalışan Dresden’de görevli Mısırlı farmakolog eşi Elvi Ali Okaz ise ağır yaralandı.

  Alman basını görmedi

  MAHKEME salonunda paniğe neden olan Alex, güvenlik tarafından güçlükle etkisiz hale getirilirken, patlayan bir silah yüzünden de iki kişi yaralandı.

  Dresden Başsavcısı Christian Avenarius, “Bu saldırı, çok açık bir biçimde tamamen fanatik bir şahsın yabancı düşmanı bir eylemidir” dedi.

  Mısır’ın başkenti Kahire’deki Almanya Büyükelçiliği de saldırının münferit bir olay olduğunu ve Alman halkının Müslümanlara yönelik tavrını kesinlikle yansıtmadığını açıkladı.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı