Dünya Haberleri

DÜNYA

  Maharat balıkçı olta ile insan kurtardı

  Hürriyet Haber
  19.07.2001 - 17:59 | Son Güncelleme:

  Norveç'te usta balıkçı Kjell Wilhelmsen (55), ülkenin orta kesiminde Gaula Irmağı'nda yüzerken boğulma tehlikesi geçiren 112 kiloluk Danimarkalı Jens Ovesen'i (60) oltasıylakurtarmayı başardı, hem de ince misinayla...

   Norveç'in en büyük günlük gazetesi Verdens Gang'da (Dünyanın Sırası) yer alan habere göre, başkent Oslo'nun 350 km kuzeyindeki Gaula Irmağı'nda 25 yıldır sombalığı avlayan Wilhelmsen, Danimarkalı yüzücünün ırmakta fenalaştığını ve hareket edeuma girdiğini farkeder etmez harekete geçti. Avcı Wilhelmsen, nehrin akıntı yönlerini çok iyi bildiğinden, hemen uygun köprünün üstüne koşarak, sağlı sollu yoklamalarla kamış oltasını Danimarkalı'nın üstüne savurdu. 

  Wilhelmsen'in ev yapımı oltası, suyun üstünde yalnızca başı ve uzun çizmelerinin ucu gözüken Danimarkmalı'nın bedenine bir fırlatılışta 10 metre mesafeden ulaştı. Wilhelmsen, Danimarkalı'nın suüstünde gözüken kauçuk çizmelerinnın çengel iğnesini geçirmeyi başardı.

   Misina, boğulma tehlikesi geçiren Danimarkalı'nın vücudunu taşımak için çok ince olduğu halde, Wilhelmsen misinayı koparmadan akarsu kazazedesini kıyıya çekti. Bilincini yarı kaybetmiş olan Danimarkalı'yı taşıyan Wilmelmsen, karada ilkyardımı ulaştırdı. Kendine gelen Danimarkalı, yerel Trönderbladet gazetesindeki açıklamasında, ''Hayatımı Kjell Wilhelmsen'e borçluyum'' dedi. 

  Danimlarkalı'yı, kaçma ihtimali olan çok büyük balıklarda olduğu gibi misinayı koparmamamak için her yolu deneyen ve başaran Wilhelmsen'in ailesi, usta balıkçının hayat kurtardığı Pazar gününün ertesi hemen balığa geri döndüğünü bildirdi.

  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı