GeriDünya Madeleine Albright Kıbrıs'a gitmiyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Madeleine Albright Kıbrıs'a gitmiyor

Haziran ayında Ankara-Atina-Lefkoşa üçgenini ziyaret etmeyi planlayan ABD Dışişleri Bakanı Madeleine Albright gezisinin Lefkoşa bölümünden şimdiden vazgeçti. Albright'in Ankara ve Atina'ya yapacağı ziyaretleri ise ertelemeyi düşündüğü öğrenildi.

Ziyaretlerin ertelenmesi Kıbrıs ve Türk-Yunan sorunlarında olumlu hiçbir gelişme olmamasına bağlanıyor. Konuya çok yakın önemli bir kaynak, Clinton'ın Kıbrıs Özel Temsilcisi görevini bir yıla yakın süredir hiçbir başarıya ulaşamamasına rağmen sürdüren Richard Holbrooke'un Albright'a bu gezisinden vazgeçmesini önerdiğini belirtti. Söz konusu kaynağa göre Holbrooke, ABD Dışişleri Bakanı'na tarafların hiçbir konuda anlaşmaya samimi olarak niyetli olmadığını ve bu nedenle bölgeye yapacağı geziden hiçbir sonuç elde edemiyeceğini açık bir dille ifade etti. Holbrooke, Albright'a, Ankara ve Atina'ya gitse bile, Lefkoşa'ya kesinlikle uğramamasını tavsiye etti.

Bunun üzerine Albright, Lefkoşa'ya gitmekten vazgeçti. Ankara ve Atina'ya yapacağı ziyaretleri ise şimdilik yapacak gibi görünüyor ama her an erteleyebilir.Yorumları Göster
Yorumları Gizle