Dünya Macron’un sağ koluna hayali istihdam suçlaması
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Macron’un sağ koluna hayali istihdam suçlaması

Macron’un sağ koluna hayali istihdam suçlaması

Fransa’da eşi ve çocuklarını danışmanı olarak çalıştırdığı için cumhurbaşkanı seçiminde büyük darbe yiyen sağın adayı François Fillon’dan sonra benzer iddialar Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un sağ kolu ve Uyum Bakanı Richard Ferrand hakkında öne sürüldü.

HAFTALIK Le Canard Enchaine gazetesinin haberine göre, 2012’den beri milletvekili olan ve Macron’un sağ kolu olarak gösterilen Ferrand, 2014’te o zamanlar 23 yaşında olan oğlunu danışmanı olarak çalıştırdı. Habere göre devlet, Ferrand’ın oğluna mektup yazmak, sosyal medya hesaplarını güncellemek ve randevuları takip etmek gibi işleri yapması karşılığında aylık ortalama bin 699 euro maaş ödedi.
France İnfo kanalına açıklamada bulunan Ferrand’ın ofisi ise iddiaları doğruladı fakat kesinlikle hayali bir istihdamın söz konusu olmadığını açıkladı. Emile Ferrand’ın akıllı ve iyi eğitim almış bir genç olduğu savunulan açıklamada, “Bakan Ferrand, işsiz olduğu bir dönemde oğlundan kendisine yardımcı olmasını istemiştir” ifadeleri kullanıldı. Haberde Ferrand’ın ofisinin, “Bakanın o dönem Bretagne bölgesinde dosdoğru okuma ve yazmayı bilen birini bulmakta güçlük çektiği” yönündeki açıklamaları da paylaşıldı.
Le Canard Enchaine’nin ayrıca, Ferrand’ın 2011’de başkanı olduğu bir derneğe, yıllık 42 bin euro karşılığında eşine ait iş yerini kiraladığı iddiaları da yer aldı.

BUGÜN OLSA YAPMAM

Ferrand ise iddialarla ilgili olarak, yasalara aykırı bir işlem yapmadığını fakat bugün olsa aynı kararı alıp oğlunu Ulusal Meclis’te danışmanı olarak çalıştırmayacağını söyledi.
Aşırı sağ Ulusal Cephe’nin (FN) lideri Marine Le Pen, LCP kanalında katıldığı bir programda Ferrand’a istifa çağrısı yaparken, Hükümet Sözcüsü Christophe Castaner, “Ferrand’ın istifa etmesini gerektiren bir durum olmadığını” ancak iddiaların yine de şüphe doğurduğunu kaydetti. Le Pen, “Cumhuriyetçiler Fillon’u savunurken ne söylediyse Matignon’dakiler (başbakanlık) aynı şeyleri söylüyorlar: Yasa dışı değil” sözleriyle Fillon’a seçim kaybettiren iddialarla Ferrand hakkındaki iddiaların aynı olduğunu savundu.
Kabinede Uyum Bakanı olarak yer alan Ferrand, Macron’un bir yıl önce kurduğu Yürüyüş Hareketi’ne katılan ilk milletvekili olarak dikkati çekiyor. Ferrand seçimler öncesi Yürüyüş Hareketi Genel Sekreteri olarak görev yapıyordu.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle