Dünya Haberleri

DÜNYA

  Macaristan'da tarihi Osmanlı topu ziyarete açıldı

  A.A
  02.02.2011 - 16:24 | Son Güncelleme:

  Osmanlı İmparatorluğu'nun 150 yıl süren Macaristan hâkimiyeti döneminin en önemli kalelerinden biri olarak gösterilen Eger şehrindeki kalede, 16. yüzyıla ait orijinal Osmanlı topunun kopyası hazırlanarak ziyarete açıldı.

  Eger Macar-Türk Dostluk Derneği ve Eger (Egri) Kalesi Müzesi tarafından birlikte yapılan çalışmayla, 16. yüzyıla ait olan Osmanlı topunun kopyası, aslına uygun olarak döktürüldü.

  2,75 metre uzunluğundaki topun yaklaşık 25 bin dolara mal olduğunu açıklayan Eger Macar-Türk Dostluk Derneği Başkanı Tamas Sos, topun yapılmasında Türkiye Askeri Tarih Müzesi'nden büyük destek aldıklarını kaydetti.

  Topu döken Macar ustası Jozsef Prokk ve Jozsef Pohardi'nin İstanbul'a giderek top hakkında detaylı bilgileri ve resimleri topladığını söyleyen Sos, topun üstünde Sultan III. Mehmed'in tuğrasının bulunduğunu, 1596 yılında Osmanlının Eger Kalesi'ni bu topun orijinaliyle fethettiğini belirtti.

  Her yıl 300 bini aşkın ziyaretçinin geldiği Eger Kalesi'nde Osmanlı topunun da olmasını çok arzu ettiklerini açıklayan Eger Kalesi Müze Müdürü Gabor Veres, topun yapılmasında yardımlarını esirgemeyen Türk ve Macar makamlarına çok teşekkür ettiğini kaydet

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı