GeriDünya Macaristan Mahler’e sahip çıkmadı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Macaristan Mahler’e sahip çıkmadı

Macaristan Mahler’e sahip çıkmadı

Yahudi Soykırımı’nı inkar etmek, halk arasında kin ve nefret yaymak suçlarından 10 yıl hapis cezası alan aşırı sağcı avukat Horst Mahler, Almanya’ya iade edilecek.

MAYIS ayında tutuklanacağını anlayınca Macaristan’a kaçan ve Başbakan Viktor Orban’dan siyasi sığınma isteyen 81 yaşındaki Mahler’in talebi kabul edilmedi. Macaristan’ın Horst Mahler’i Almanya’ya iade etmesi bekleniyor.

Aşırı sol örgüt Kızıl Ordu Fraksiyonu (RAF) kurucularında olan Horst Mahler, 1970 ve 1980’li yıllarda yargılanan RAF üyelerinin avukatlığını da yapmıştı. Duvarların yıkılmasından sonra siyasi görüşlerini değiştiren Mahler, aşırı sağcı olmuştu. Mahler, 2009 yılında yayınladığı video mesajında Yahudi soykırımını inkar ederken, halk arasında da kin ve nefret yamaktan yargılanmıştı. Yargılama sonunda suçlu bulunan Mahler, 10 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı. Mahler cezaevine konmuş, ancak bir süre hapis yattıktan sonra sağlık sorunları nedeniyle tahliye edilmişti. Daha sonra doktorlar Mahler’in cezaevinde yatabileceği yönünde rapor hazırladı. Mahler de cezaevine dönmek yerine Macaristan’a kaçmıştı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle