GeriDünya Macaristan Başbakanı Orban: Türkiye'ye destek sağlanmalı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  31
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Macaristan Başbakanı Orban: Türkiye'ye destek sağlanmalı

Macaristan Başbakanı Orban: Türkiye'ye destek sağlanmalı
refid:30005716-spot ilişkili resim dosyası

Macaristan Başbakanı Viktor Orban, Avrupa Birliği'nin (AB), Türkiye ve başkaca üye olmayan ülkelere, Avrupa'ya ulaşmaya çalışan göçmen ve mülteci akınıyla mücadele etmelerinde yardımcı olmak için finansal destek vermesi gerektiğini söyledi. Öte yandan, İngiliz Guardian gazetesi mülteci kriziyle ilgili başyazısında, "Mültecilerin varlığı Hristiyan köklerimize tehdittir" diyen ve başka açıklamaları ve kararlarıyla tartışma yaratan Orban için "Avrupa'nın Korkunç Orban'a karşı tavır alma zamanı" ifadesini kullandı.

Reuters'ın haberine göre; Başkent Budapeşte'de Macar diplomatlara hitap eden sağcı lider, "göçmenlerin birliğe üye 28 ülke arasında paylaştırılması konusundaki kota tartışmasının zamansız olduğunu, çünkü birliğin dış sınırlarını koruyamadığını" söyledi.

Macaristan Başbakanı Orban: Türkiyeye destek sağlanmalı Guardian: AB, Macar Başbakanı Korkunç Orban'ı durdurmalı

"Avrupa dış sınırlarını koruyamadığı taktirde, gelenlerin akıbetini tartışmanın bir anlamı yok" diyen Orban, daha sonraki aşamada "adil" bir kota müzakeresini reddetmediğini de sözlerine ekledi:

"AB, bir fon kursa bu daha anlamlı olur. Oradan anlaşmayla bizim için önemli olan Türkiye gibi ülkelere mülteci sorunuyla mücadele için destek sağlayabiliriz" diyen Orban, Avrupa Birliği'ne akın edenlerin mülteci değil, göçmen olduğunu söyledi.

Macaristan Başbakanı Orban: Türkiyeye destek sağlanmalı ORBAN: TÜRKİYE GÜVENLİ, ORDA KALIN!

O ÇAĞRIYI YİNELEDİ: TÜRKİYE'DE KALIN

Daha önce “Türkiye’nin güvenli bir ülke olduğunu” söyleyerek, göçmenlere “Orada kalın. Gelmek riskli. Aileler, çocuklar ve kendiniz için kalmak daha iyi” çağrısında bulunan Orban, çoğu Suriye'den gelen göçmenlerin büyük bir kısmının güvende olduğunu ve Türkiye'de kalmaları gerektiğini ifade etti.

Orban "Bu insanlar tehlikede değiller. Suriye, Pakistan ve başkaca ülkelerden kaçtıktan sonra artık tehlikede değiller. Türkiye'deki göçmen kamplarında hayat muhteşem değil ama güvenli" diye konuştu.

'VUR EMRİ OLACAK MI' SORUSU SORULDU


Orban, Avusturya'nın ORF televizyonuna verdiği röportajda ise "Sınırda konuşlandırılacak askerlere 'vur emri' verilecek mi?" sorusunu cevapladı. Orban, "Buna gerek olmayacak çünkü geçilemeyecek bir duvar olacak. Ama yine de aşmaya çalışacak olan olursa yakalanıp soruşturulacaktır" dedi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle