GeriDünya Maç için mola
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Maç için mola

Maç için mola
refid:15149076 ilişkili resim dosyası

Ne yatırım, ne istihdam, ne bütçe açıkları, ne Ortadoğu, ne de başka sorunlar... Toronto’daki dünya liderlerinin kalbi Güney Afrika’daki Dünya Kupası için atıyor. Güney Kore Devlet Başkanı, ülkesinin Uruguay’la maçını zirveye ara verip izledi. Diğer maçların rahat izlenmesi için de her yere ilave plazma televizyonlar yerleştirildi. İngiltere Başbakanı Cameron, ülkesinin Almanya ile maçını Merkel’le izleyip izlemeyeceği sorulduğunda “Hayır” yanıtını verdi.

G-20 zirvesinin en kritik günü olan bugün, İngiltere-Almanya ve Arjantin-Meksika arasında büyük çekişmeye sahne olacak. Ancak bu çekişme ne yatırıma hız verilip istihdamın artırılması ne de bütçe açıklarının kapatılması konusunda. Toronto’daki G-20 liderler zirvesinde en hareketli saatlerin yaşandığı saatlerde bu ülkeler sırayla birbirleriyle maç yapacaklar. Heyecan o kadar yüksek ki, kaybeden evine gidecek.

Her yere TV

Zirvedeki liderlerden Güney Kore Devlet Başkanı Lee Myyung-Bak, Uruguay ile yapacakları ikinci tur eleme maçını zirveye ara verip izledi. Zirvenin yönetim ofisinden Beatrice Fenelon, zirveye katılan delege, devlet başkanları ve medyanın dünya kupası karşılaşmalarını izleyebilmeleri için her yere ilave plazma televizyonlar yerleştirdiklerini belirtti.
İngiltere Başbakanı David Cameron, futbol maçını Almanya Başbakanı Angela Merkel ile birlikte izleyip izlemeyeceği sorulduğunda “hayır” yanıtını verdi. Angela Merkel’in de sıkı bir futbol izleyicisi olduğu biliniyor. Nitekim Merkel, Toronto’ya hareket etmeden önce Berlin’de yaptığı açıklamada zirve toplantılarına önem vereceğini, ama aklının takımda olacağını söyledi. Danışmanları, Merkel’i salondan çıkarıp zaman zaman maç izletebilmek için planlar yaptıklarını da itiraf ettiler.

Arjantin-Meksika

Arjantin Cumhurbaşkanı Cristina Fernandez de Kirchner ile Meksika Cumhurbaşkanı Felipe Calderon’un ise birbirleriyle oynayacak takımlarının maçını mutlaka izleyecekleri, zirve işlerini şerpalara bırakacakları iddia ediliyor. Bugün yapılacak zirveye Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da katılacak. Katılımcılar arasında şu liderler dikkat çekiyor: ABD Başkanı Barack Obama, Rusya Cumhurbaşkanı Dimitri Medvedev, Almanya Başbakanı Angela Merkel, Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy, Çin Cumhurbaşkanı Hu Jintao, Suudi Arabistan Kralı Abdullah, İngiltere Başbakanı David Cameron, İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi, Arjantin Cumhurbaşkanı Cristina Fernandez de Kirchner ile AB Konsey Başkanı Herman Van Rompuy ve Avrupa Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso.

Küresel güvenlik

Ekonominin yanında küresel güvenlik konusu, G-8 zirvesinin en önemli gündem maddelerinden biriydi. Bu çerçevede, nükleer faaliyetleri konusunda Batı’da sıkıntı yaratan İran ve Güney kore savaş gemisini satırdığı ortaya çıkan Kuzey Kore tartışıldı.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle