Dünya Lula'ya kamu fonları soruşturması
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Lula'ya kamu fonları soruşturması

Lula'ya kamu fonları soruşturması

Brezilya'da savcılar eski Cumhurbaşkanı Luiz İnacio Lula da Silva'ya kamu fonlarının kötüyle kullanılması suçlamasıyla dava açtı. Savcılar, eski Cumhurbaşkanı'nın 2004 yılında 10 milyon emekliye düşük faizli kredileri öven mektuplar gönderdiğini söylüyor.

Lulaya kamu fonları soruşturması

Mektupların kamu yararına olmadığı ve başka bir yolsuzluk skandalında adı geçen BMG isimli bankaya yarar sağladığı da savcıların iddiaları arasında.

Soruşturmaya Lula da Silva'nın bakanlar kurulu üyelerinden eski Sosyal Güvenlik Bakanı Amier Lando'da dahil edildi.

10.6 milyon dolarlık mektup

İddialara göre Lula da Silva ve Lando, 2004 yılında 10.6 milyon emekliye mektup gönderdi. Mektupların gönderilmesi için kamu fonlarından 3.5 milyon dolar harcandı.

Mektuplarda, emekliler düşük faizle kredi almalarına olanak sağlayacak bir program hakkında bilgilendiriliyordu. Mektupların gönderildiği dönemde ise bu programı sunan tek Brezilya bankası BMG idi.

Savcılara göre, mektupların sosyal, bilgilendirici ya da eğitici bir amacı yoktu. Savcılar, Lula da Silva ve Lando'dan mektupların gönderilmesinde harcanan 3.5 milyon doları geri ödemelerini istedi.

Lula da Silva henüz iddialar hakkında açıklama yapmadı.

Lando ise, yaptığı açıklamada mektupların yalnızca bilgilendirme amaçlı olduğunu ve herhangi bir bankanın ismini kullanmadığını söyledi.

 

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle