Dünya Haberleri

DÜNYA

  Lüksemburg Dışişleri Bakanı Sarkozy'yi uyardı

  BERLİN(ANKA)
  10.07.2007 - 13:14 | Son Güncelleme:

  AB ülkelerinden Lüksemburg’un Dışişleri Bakanı Jean Asselborn, Türkiye’nin AB üyeliğini savunurken, “AB, Türkiye ile müzakereleri kasten frenleyecek bir harekette bulunmamalıdır” uyarısını da yaptı.

  Jean Asselborn, Alman Die Welt gazetesine verdiği mülakatta Türkiye’nin AB üyeliğini savundu. AB’nin sunduğu üyelik perspektifiyle, Türkiye'deki reformları ve insan haklarının iyileştirilmesi sürecini oldukça hızlandırdığını ifade eden Asselborn, şunları söyledi:

  “Tarihe tecavüzde bulunmamalısınız. Biz, Türkiye ile 40 yıldır istişarelerde bulunuyoruz, umutlar verdik ve bu umutları yok ettik. 2005 yılında Birlik, müzakerelerin başlamasından yana karar almıştır. Türkiye ile üyelik müzakerelerinin ciddi olarak yürütüleceği yönünde bir söz verdik, zaten geçerli olan da budur. Portekiz, AB Dönem Başkanlığı görev süresinin başlangıcında bunu hatırlatarak, yüzde yüz doğru hareket etmiştir.”

  ABHaber’e göre, AB'nin Türkiye'de stratejik çıkarları bulunduğunun da altını çizen Asselborn, Türkiye’nin AB’ye girmesini arzuladığını belirtirken de “Bunu arzuluyorum, fakat gerçekleşip gerçekleşmeyeceğini bilmiyorum. 21. Yüzyıl Türkiye'sinin Avrupai tarzda düşünmesi ve davranması, şüphesiz AB'nin çıkarlarıyla örtüşmektedir” diye konuştu.

  Müzakerelere ilişkin bir soruyu da yanıtlayan Asselborn, “AB, müzakereleri kasten frenleyecek bir harekette bulunmamalıdır, Türkiye'nin yükümlülüklerini yerine getirmesi ve oyunun kurallarına uyması koşuluyla tabii ki” ifadesini kullandı.

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı