Dünya Lukaşenko 5'inci kez o görevde
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Lukaşenko 5'inci kez o görevde

Lukaşenko 5'inci kez o görevde

Belarus'ta dün düzenlenen Devlet Başkanlığı seçiminin galibi, oyların yüzde 83,49'unu alan Aleksandr Lukaşenko oldu.

Belarus Merkez Seçim Kurulu'nun açıkladığı kesin olmayan sonuçlara göre, 61 yaşındaki Lukaşenko, 5. kez Devlet Başkanlığı görevini üstlenecek. 

Dört adayın katıldığı seçimde, Sosyal Demokrat Parti'nin 38 yaşındaki adayı Tatyana Korotkeviç yüzde 4,42, Liberal Demokrat Parti Genel Başkanı Sergey Gaydukeviç yüzde 3,32 ve Belarus Kazakları Birliği'nin kurucusu Nikolay Ulahoviç ise 1,67 oy aldı.

Seçmenlerin yüzde 6,4'ü tüm adaylara ret oyu verdi. Kesin sonuçların 10 gün içinde açıklanması bekleniyor.

LUKAŞENKO'NUN SEÇİM VAATLERİ

Lukaşenko, yeniden seçilmesi halinde, fabrika ve diğer işletmelerin hem yapısal hem de yönetim olarak modernize edileceğini vaat etmişti.

Lukaşenko'nun seçim vaatleri arasında büyük, yabancı firmaların ülkeye yatırım yapmasını sağlamak ve devlet şirketlerini uluslararası piyasalara açmak da bulunuyor. Belarus'u bilgi ve iletişim teknolojileri ile endüstri alanında gelişmiş ülkeler düzeyine çıkarma sözü veren Lukaşenko, uluslararası pazarlara açılmayı, ülkeyi bölgenin en büyük lojistik merkezi haline getirmeyi vadediyor.

Yaklaşık 10 milyon nüfusu bulunan Belarus'ta halk, yeni devlet başkanını seçmek için pazar günü sandık başına gitti. Bağımsız Devletler Topluluğu'nun içinde Rusya'ya en yakın ülke olarak bilinen Belarus'ta dört dönemdir Lukaşenko, Devlet Başkanlığı yapıyor.

 


Yorumları Göster
Yorumları Gizle