Dünya Haberleri

DÜNYA

  Lübnan'da tansiyon düştü

  A.A.
  26.01.2011 - 14:23 | Son Güncelleme:

  Lübnan'da hükümeti kurmakla görevlendirilen Necip Mikati, ilk resmi görüşmelerine yarın başlayacağını açıklamasına rağmen, bugün bazı siyasi temaslarda bulundu.

  TÜRKİYE'DEN İTİDAL ÇAĞRISI

  Beyrut'un bir çok yerinde iş yerlerinin normal olarak açıldığı görüldü.

  Ülkenin kuzeyindeki Trablusşam şehrinde, dün Mikati aleyhinde gösteri yapan geçici hükümetin başbakanı Saad Hariri taraftarlarının, bugün gösteri yapmadıkları ve şehirde durumun sakin olduğu belirtiliyor.

  Öte yandan ülkede hükümeti kurmakla görevlendirilen Necip Mikati, ilk resmi görüşmelerine yarın başlayacağını açıklamasına rağmen, bugün bazı siyasi temaslarda bulundu.

  Mikati, Beyrut'ta, ilk olarak eski başbakan Raşid Sulh ile bir araya geldi. Görüşmenin ardından bir açıklama yapılmazken, Mikati daha sonra, Hizbullah ile birlikte hareket eden, ülkedeki Hristiyan Maruni liderlerden Mişel Aun ile görüştü.

  Rabia bölgesinde bulunan çalışma ofisinde Mikati ile görüşen Aun, basına yaptığı açıklamada, Lübnan'ı kimseden emir almayan bağımsız bir ülke yapmak için görüşmelerde bulunduklarını açıkladı. Ulusal Haber Ajansı'nda yer alan habere göre Aun, Lübnan'ı yolsuzluktan uzak ve ulusal birlik etrafında birleştirecek yeni bir hükümet kurmak istediklerini söyledi. Aun, amaçlarının ulusal birlik hükümeti kurmak olduğunu ama Saad Hariri önderliğindeki Sünni milletvekillerinin hükümete katılmak istememesi halinde bunun onların kendi seçimi olacağını söyledi.

  Mikati, ayrıca eski Başbakan ve kendisinden önce Hizbullah'ın başbakan adayı olarak ismi geçen Ömer Kerami ile de bir araya geldi. Görüşmelerin eski başbakanlara yapılan nezaket ziyareti olduğu belirtildi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı