GeriDünya Lübnan'da Hariri taraftarları sokakta
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Lübnan'da Hariri taraftarları sokakta

Lübnan'da Hariri taraftarları sokakta

Lübnan Cumhurbaşkanı Mişel Süleyman'ın, bugün yapacağı görüşmelerden sonra hükümeti kimin kuracağını açıklaması beklenirken, Hizbullah grubunun adayı olarak 65 milletvekilinin desteğini aldığını açıklayan Necip Mikati'yi protesto eden geçici hükümetin Başbakanı Saad Hariri taraftarları, bugün de protesto gösterilerine devam ediyor.

LÜBNAN'DA GERGİNLİK SOKAĞA İNDİ / FOTO GALERİ

Hariri taraftarları, bu sabah da başta başkent Beyrut olmak üzere ülkenin bir çok şehrinde gösteriler yapıyor. Ülkenin ikinci büyük kenti Trablusşam'da bu sabah iş yerleri ve okullar kapanırken, yüzlerce Hariri taraftarlarının Hizbullah ve yeni başbakan adayı olarak duyurulan Mikati'yi protesto ettikleri bildiriliyor.

Lübnan Ulusal Haber Ajansı, Trablusşam'daki gösterileri yayınlamak için bölgeye giden El Cezire televizyonu canlı yayın aracına göstericilerin saldırdığını ve aracın hasar gördüğünü duyurdu. Lübnan NBN televizyonu kameramanına da silahla ateş edildiği belirtiliyor.

Beyrut şehir merkezinde durum sakinliğini korurken, Hariri taraftarlarının yoğun olarak bulunduğu bazı mahallerde halkın taşlarla yolları kapattığı ve lastik yakarak Mikati'nin hükümet kurmasını protesto ettiği öğrenildi. Göstericilerin "Mikati'nin kuracağı hükümetin İran ve Suriye yanlısı olacağı" ve "Lübnan'da yeniden Suriye'nin bulunmasını istemedikleri" yönünde sloganlar attıkları görüldü.

Öldürülen eski başbakan Refik Hariri'nin Beyrut şehir merkezindeki mezarı etrafında toplanan bazı göstericilerin de Hizbullah ve Mikati aleyhinde slogan attıkları görüldü.

Lübnan Cumhurbaşkanı Süleyman'ın dün ve bugün yaptığı görüşmelerde, Hizbullah'ın başbakan adayı Mikati'yi 65 milletvekili destekleyeceğini açıkladı.

128 üyeli Lübnan parlamentosunda, 65 ve üstü oy olan kişi hükümeti kurabiliyor. Ancak ülkedeki 18 mezhepten temsilcilerin nüfuslarına göre yer aldıkları parlamentoda, milletvekillerinin o günkü çıkar ve hesaplarına göre yer değiştirmeleri nedeniyle çok hassas olan denge bozulabiliyor.

EL CEZİRE ARACINI YAKTILAR

Lübnan'da, muhalefetin hükümet kurma ihtimalini protesto etmek için gösteri yapan geçici hükümetin Başbakanı Hariri taraftarları El Cezire kanalına ait bir aracı da ateşe verdi.

Görgü tanıkları, ülkenin kuzeyindeki Trablus kentinde göstericilerin, El Cezire'ye ait bir aracı ateşe verdiklerini, kanalın muhabirleri ve diğer habercilerin, bölgedeki bir binaya sığındıklarını söylediler.

El Cezire'nin muhabiri Mecit Abdülhadi, kanalda canlı yayımlanan  konuşmasında, "Ordu acele etmez ve bize yardım etmezse, tehlikede olacağız" dedi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle