Dünya Haberleri

DÜNYA

  Lübnan'da cumhurbaşkanı, hükümeti onayladı

  A.A.
  10.11.2009 - 11:26 | Son Güncelleme:

  Lübnan'da Saad Hariri Başbakanlığında kurulan "Ulusal Birlik Hükümeti" Cumhurbaşkanı Mişel Süleyman tarafından onaylandı.

  Hariri hükümetin kuruluşu kabul edildikten sonra yaptığı açıklamada, "Sonunda ulusal birlik hükümeti doğdu" dedi.

  Lübnan'da hükümeti kurmakla görevlendirilen Saad Hariri, 7 Haziran seçimlerinden başarıyla çıktıktan sonra, yaklaşık 5 aylık sürenin sonunda hükümeti kurarak bu akşam saatlerinde Cumhurbaşkanı Süleyman'ın onayına sundu.

  Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda bir araya gelen Süleyman ve Hariri görüşmesinden kısa süre sonra yapılan açıklamada, hükümet listesinin kabul edildiği belirtildi. Cumhurbaşkanı Süleyman'ın önce geçici hükümetin başbakanı olan Fuad Sinyora'nın istifasını kabul ettiği, sonra da Başbakan olarak Hariri'yi ve bakanları atayan kararı onayladığı açıklandı.

  Yapılan açıklamaya göre, hükümette Cumhurbaşkanlığı kontenjanından Başbakan Yardımcısı ve Savunma Bakanı Elias Murr, İçişleri Bakanı Ziad Barud, Devlet Bakanı Mona Afeiş, Devlet Bakanı Adnan El Seyyid Hüseyin ve Devlet Bakanı Adnan Kassar atandı.

  Hükümette Hizbullah adına Tarım Bakanı Hüseyin El Hacc Hasan, İdari Kalkınma Bakanı olarak da Muhammed Fineiş yer alıyor.

  Hariri hükümetin kuruluşu açıklandıktan sonra ilk yaptığı açıklamada, yeni hükümetin Lübnan'ın kalkınması için yoğun olarak çalışmalarını sürdüreceğini, ülkedeki bütün mezhepler arasında birlik için çalışmalara başlayacağını belirtti.

  Hariri, "Hükümet bundan sonra ulusal birlik ve işbirliği için büyük bir hızla çabalarını sürdürecektir. Yeni hükümet hep birlikte İsrail'in tehditlerine karşı duracaktır ve Arap kardeşlerimizle işbirliği için çalışmalarını sürdürecektir" dedi.

  Hükümet kurma çalışmalarını yaklaşık 5 aydır sürdüren öldürülen eski Başbakan Refik Hariri'nin oğlu Saad Hariri seçimlerden sonra elde ettiği parlamentodaki çoğunlukla, 30 üyeli hükümette 15 bakanlığı, muhalefet 10 bakanlığı ve Cumhurbaşkanı Süleyman ise 5 bakanlığı belirledi.

  Hariri başkanlığındaki Amerika, Suudi Arabistan ve batı ülkelerinin desteklediği 14 Mart Hareketi, 7 Haziran seçimlerden sonra 128 üyeli parlamentoda 71 milletvekilliğini, İran ve Suriye yanlısı partilerin de yer aldığı Hizbullah önderliğindeki muhalefet ise 57 milletvekilliğini kazandı.

  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı