Dünya Haberleri

DÜNYA

  Lübnan-Suriye sınırında sivil can kaybı artıyor

  hurriyet.com.tr
  05.08.2014 - 09:53 | Son Güncelleme:

  Lübnan'ın Suriye sınırında ordu güçleri ile silahlı gruplar arasında Cumartesi gününden bu yana devam eden çatışmalarda hayatını kaybeden sivillerin sayısının 30'a, yaralı sayısının ise 205'e yükseldiği açıklandı.

  Anadolu Ajansı'nın sağlık yetkililerinden aldığı bilgiye göre, Suriye sınırındaki Arsal kasabasında ordu kuvvetleri ve silahlı gruplar arasında üç günden bu yana süren çatışmalarda ölen sivillerin sayısı 30'a yükselirken, çoğunluğunu kadın ve çocukların oluşturduğu 15'i ağır 205 kişi yaralandı. Yaralanan Lübnanlılar ile Suriyeli sığınmacıların Rahme ve Arsal sahra hastanelerinde tedavi altına alındığı belirtildi.

  Lübnan ordusu, cihatçılarla yapılan çatışmalarda 16 askerinin öldüğünü, 22 askerin ise kayıp olduğunu duyurdu. Söz konusu askerlerin rehin alındığı tahmin ediliyor.

  Reuters'ın haberine göre, Lübnan Başbakanı Tammam Selam, Suriye ve Irak'ta bazı bölgeleri ele geçiren Nusra Cephesi ve IŞİD üyesi olduğu belirtilen silahlı gruplarla herhangi bir siyasi uzlaşı sağlama arayışında olmayacaklarını söyledi. Selam, "Masadaki tek çözüm militanların Arsak ve çevresinden çekilmesidir" dedi.

  Lübnanlı yetkililer, çatışmaların Suriye asıllı Ahmed el Cuma isimli bir El Nusra komutanının gözaltına alınmasıyla başladığını belirtti. Buna göre, El Nusra örgütü militanları da Suriye sınırındaki Arsal kasabasına girerek bir karakolu ele geçirdi. Ancak güvenlik güçleri ve resmi basın organlarının yaptığı açıklamaya göre, karakol kısa sürede militanlardan geri alındı.

  Lübnan-Suriye sınırında sivil can kaybı artıyor

  ACİL ATEŞKES ÇAĞRISI
  Anadolu Ajansı'nın haberine göre, Yardım Kuruluşları Birliği Koordinatörü ve Lübnan Müslüman Alimleri Birliği üyesi Hisam el-Gali de düzenlediği basın toplantısında, çatışmaların bu şekilde sürmesi durumunda "trajik gelişmelerin" yaşanacağı konusunda uyararak, "Durumun bir insanlık felaketine dönüşmesinden önce insani yardım koridorlarının açılması ve yaralıların çıkarılması için acilen ateşkes yapılması" çağrısında bulundu.

  Bazı taraflarca Arsal'da Suriyeli sığınmacıların kaldığı mülteci kamplarına kasıtlı olarak havan mermisi atıldığını, altı kampın tamamen yandığını belirten Gali, ilaç sıkıntısı çeken bölgede devam eden çatışmalar ve araçların hedef alınması, ateşe verilmesi gibi güvenlik problemleri nedeniyle beldeye ilk yardım hizmetlerini ulaştıramadıklarını söyledi.

  KONVOYA SALDIRI
  Bu arada Lübnan Müslüman Alimler Kurulu üyelerinin bulunduğu konvoyun insani yardım ulaştırmak ve taraflar arasında ateşkes sağlamak için Arsal'a giderken silahlı saldırıya uğradığı ve iki kişinin yaralandığı bildirildi.

  AA muhabirinin güvenlik kaynaklarından aldığı bilgiye göre, Lübnan ordusu ve silahlı gruplar arasında bir süredir meydana gelen çatışmalarda ateşkes sağlamak ve bölgede mahsur kalan halka insani yardım ulaştırmak için Arsal'a giden kurul üyelerinin bulunduğu konvoya kimliği belirsiz kişilerce ateş açıldı. Saldırıda iki kişi yaralandı.

  Heyeti bölgeden çıkarmak amacıyla konvoya ateş açıldığı belirtilirken, yaralılardan birinin Şeyh Salim er-Rafii olduğu kaydedildi.

  Suriyeli gruplardan birinin yöneticilerinden olduğu öne sürülen Ebu Ahmed el-Cuma'nın, 3 gün önce Arsal bölgesinde askeri bir barikatı geçtiği sırada gözaltına alınmasından sonra bölgede çatışmalar başlamıştı.

  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı