Dünya Haberleri

DÜNYA

  Lübnan reddetti

  Hürriyet Haber
  07.08.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Lübnan’da savaşı durdurmak için ABD-Fransız ortaklığıyla hazırlanan BM tasarısını İsrail olumlu buldu, Lübnan ise reddetti. Suriye de tasarıyı "savaş reçetesi" olarak tanımladı.

  Beyrut’un itirazı şu:

  .
  Tasarı düşmanlıkların sona erdirilmesi ve ardından ateşkesi öngörüyor. Ancak İsrail’in Güney Lübnan’daki 10 bin askerini derhal çekmesini içermiyor.

  .Tasarı, İsrail’in ilhak ettiği Şeba Çiftlikleri’nin Lübnan’a iadesini de öngörmüyor.

  .ABD Dışişleri Bakanı Rice Lübnan’a "ABD, İsrail birliklerinin orada kalmasını istemiyor" diye güvence verdi. ABD’ye göre Güvenlik Konseyi’nde oylama bir-iki gün içinde.

  ATEŞKESE uzun süre direnen ABD’nin Fransa bile birlikte hazırlayıp BM Güvenlik Konseyi’ne sunduğu karar tasarısı, Lübnan’da düş kırıklığı yarattı. Ülkenin güneyindeki 10 bin İsrail askerinin çekilmesini öngörmediği için tasarıyı reddeden Beyrut, şimdi metinde değişiklik yaptırmak için uğraşıyor.

  Lübnan Başbakanı Fuad Sinyora, ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice ile yaptığı telefon görüşmesinde Beyrut’un tasarıdan hoşnut kalmadığını belirterek "Ateşkes anlaşması, İsrail birliklerinin çekilmesini de içermelidir. Bu aşamadan sonra uluslararası gücün de yardımıyla Lübnan ordusu İsrail sınırına yerleştirilir. Lübnan’ın bir parçası İsrail’in işgali altındayken, Hizbullah’ın silah kullanmasını engelleyemeyiz" dedi. Sinyora, tasarının İsrail’in ele geçirdiği Şeba Çiftlikleri’nin iadesini de öngörmediğini söyledi.

  Rice ise dün, ABD’nin İsrail birliklerinin Lübnan’da kalmasını istemediğini söyledi, karar tasarısının şiddeti hemen durdurması gerektiğini belirterek, "Ancak bu kalıcı barışın sadece ilk adımıdır. BM’deki oylama bir-iki gün içinde" dedi.

  Fransa, Lübnan’dan tasarıyı desteklemesini isterken, Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim ise tasarıyı, mevcut çatışmaların devamını öngören bir "savaş reçetesi" olarak niteledi.

  Lübnan Başbakanı Sinyora, Der Spiegel dergisine verdiği demeçte ise İsrail’in saldırıları nedeniyle Lübnan’ın parçalara ayrıldığını söyledi ve Hizbullah’ın kendilerine İsrailli askerlerin nerede olduklarını söyleyip söylemediğinin sorulması üzerine de Sinyora, "Kesinlikle hiçbir şey bilmiyoruz. Hizbullah’ın ve silahlarının nerede olduğunu bilmiyoruz. (Hizbullah lideri Hasan) Nasrallah bize sadece askeri operasyonların yapıldığını söylemekle yetindi" diye konuştu.

  İşte BM tasarısı

  Hizbullah’ın kaçırdığı İsrail askerleri kayıtsız şartsız serbest bırakılmalı.

  İsrail’deki Lübnanlı tutuklular sorunu çözüme kavuşturulmalı.

  Hizbullah saldırıları durdurmalı, İsrail askeri operasyona son vermelidir.

  Konsey, sınırdaki Mavi Hat’ta ve Lübnan’ın toprak bütünlüğü ile bağımsızlık ve egemenliğine saygılıdır.

  Konsey, uluslararası topluluğu Lübnan halkına mali ve insani yardımı artırmaya çağırır.

  Konsey, 1559 sayılı karar ve Taif Anlaşması’nda öngörüldüğü üzere (Hizbullah dahil milislerin silahsızlandırılması) Lübnan Hükümeti’nin ülke toprakları üzerindeki kontrolünün önemini vurgular.

  Konsey, İsrail ve Lübnan’a kalıcı ateşkesi desteklemeleri için çağrıda bulunur. (Bu madde, Lübnan’a uluslararası güç yerleştirilmesini de öngörüyor).
  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı