GeriDünya Lübnan hükümeti Hariri suikastına dayanamadı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Lübnan hükümeti Hariri suikastına dayanamadı

Lübnan’da hükümet Hariri suikastı sonrasında ayakta kalamayarak istifa etti. 25 binden fazla muhalif sokaklara döküldü. Kızgın hükümet yanlılarının çıkardığı çatışmalar bir kişinin hayatına mal oldu.

LÜBNAN’da eski Başbakan Refik Hariri’nin öldürülmesinin ardından yükselen tansiyon dün hükümetin istifasıyla sonuçlandı. Önceki gün üç bakanı istifa eden Başbakan Ömer Kerame, Hariri’nin suikastının görüşldüğü meclis toplantısında hükümetin yoğun protestolar sonucunda istifa ettiğini açıkladı. Suriye yanlısı hükümetin istifası 25 binden fazla muhalif göstericinin sevinç nidalarıyla karşılandı. Sokaklara dökülen halk kararı büyük bir coşkuyla kutladı. Ancak Başbakan Kerame’nin doğum yeri Trablus kentinde kızgın taraftarları çıkardığı çatışmalarda bir kişi öldü. Kızgın silahlı taraftarların iki muhalefet milletvekilinin evine saldırdığı, bu sırada Başbakan’ın 22 yaşında bir taraftarının vurularak öldüğü bildirildi.

Lübnan Devlet Başkanı Emil Lahud, başbakanın istifasını kabul ederken, muhalefet, gösterilerin Lübnan’daki Suriye birlikleri çekilinceye kadar devam etmesi çağrısında bulundu. Suriye ise, Lübnan’da hükümetin istifa etmesinin, Lübnan’ın iç işi olduğunu belirtti.

ABD: BU BİR FIRSAT

ABD yönetimi, Lübnan’da hükümetin istifasını, ‘Özgür ve adil seçimler düzenlenmesi için fırsat’ olarak niteledi. Beyaz Saray Sözcüsü Scott McClellan, ‘Suriye’nin BM Güvenlik Konseyi’nin 1559 sayılı kararına tamamen uymasının zamanı geldi. Yeni Lübnan hükümeti özgür ve adil seçimler düzenlemekten sorumlu ve her türlü dış etkenden bağımsız olması gerekir’ dedi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle