GeriDünya Lübnan’a asker kararı Meclis’ten geçmeli
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Lübnan’a asker kararı Meclis’ten geçmeli

Başbakan Tayyip Erdoğan, BM Genel Sekreteri Kofi Annan ve Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac ve İtalya Başbakanı Romano Prodi ile Lübnan’a asker gönderme konusunu görüştü.

Annan, önceki akşam Erdoğan’ı arayarak, Lübnan’ın güneyine yerleştirilmesi planlanan gücün barış için önemli bir adım olacağını vurguladı. Erdoğan da Barış Gücü’nün görev tanımlarıyla ilgili kaygıları iletti ve belirsizliklerin aşılması gerektiğine dikkati çekti. Erdoğan, konuyla ilgili kararın TBMM’den geçmesi gerektiğine ifade etti.

Chirac: Türkiye de olsun

Erdoğan, dün sabah kendisini arayan Chirac ile de görüştü. Chirac, Türkiye’nin de bu gücün içinde yer almasını istediklerini belirtirken Erdoğan, Türkiye’nin bölgede barış ve istikrarın korunması için sürdürdüğü çabaların devam edeceğini söyledi.

Prodi ile de görüştü

Erdoğan dün ayrıca İtalya Başbakanı Romano Prodi ile görüştü. Prodi, hem kendi ülkesinin hem de görüştüğü liderlerin Türkiye’nin barış gücüne katkı yapmasını arzu ettiklerini Erdoğan’a iletti. Erdoğan da barış ve istikrarın korunmasının Türkiye için önemine işaret ederek, sürece olumlu baktıklarını söyledi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle