Dünya Haberleri

DÜNYA

  LÖSEV, Bosnalı çocuklar için de umut olacak

  A.A.
  25.02.2011 - 09:39 | Son Güncelleme:

  Lösemili Çocuklar Vakfı (LÖSEV), Bosna-Hersek'teki lösemili çocuklar için faaliyet yürüten "Çocukların Kalbi Derneği" ile ortak çalışma yürütecek.

  LÖSEV'in Uluslararası Departman Görevlisi Nilşah Sezen, Bosna-Hersekli lösemili çocuklara yardım eli uzatmak amacıyla bu ülkede kısıtlı imkanlarla faaliyet yürüten Saraybosna'daki "Çocukların Kalbi Derneği" yetkilileriyle bir araya geldi. LÖSEV'in Türkiye'deki çalışmaları hakkında dernek yetkililerini bilgilendiren Sezen, daha sonra Yezero Hastanesi'nde tedavi gören lösemili çocukları ziyaret etti.

  Nilşah Sezen, ziyaretiyle ilgili olarak AA muhabirine yaptığı açıklamada, 1998 yılında kurulan LÖSEV'e şu anda kayıtlı 8 bin aile bulunduğunu belirterek, bu ailelerin çocuklarının tedavilerinin vakfa ait hastanede yapıldığını ve tüm ihtiyaçlarının ücretsiz olarak karşılandığını kaydetti.

  Hastanelerinde şu ana kadar tedavi gören 154 çocuğun sağlığına kavuştuğunu ifade eden Sezen, bir çocuğun tedavi masrafının 300 ile 500 bin lira arasında değiştiğini ve yaklaşık 3 yıl sürdüğünü, bu sürenin büyük sabır ve maddi imkan istediğini vurguladı.

  LÖSEV'in yardım eli uzattığı ailelerin çoğunluğunun imkanlarının kısıtlı olduğuna işaret eden Sezen, ancak hayırsever insanların bağışlarıyla vakfın lösemili çocuklar için büyük bir misyon üstlendiğini söyledi.

  Nilşah Sezen, LÖSEV'in bünyesindeki hastaneyle çocukları sağlığına kavuşturduğunu, kurduğu okulla onları eğitimden mahrum bırakmadığını, düzenlediği yurt içi ve yurt dışı gezilerle de çocuklara tedavi süreçlerindeki zor günleri unutturduğunu ifade ederek, kazandıkları bu bilgi birikimini ve deneyimini şimdi Balkan ülkeleri ve Orta Asya'daki Türk cumhuriyetleriyle paylaşmak için çalışma başlattıklarını vurguladı.

  Sezen, Türkiye'de her yıl 1200-1500 arası, Bosna-Hersek'te ise 50 yeni vakanın olduğunu belirterek, LÖSEV'in özellikle Balkan ülkeleri için tecrübesiyle bir "çatı örgüt" misyonu üstlenebileceğine işaret etti.

  Bosna-Hersek'teki "Çocukları Kalbi Derneği" ile de bu kapsamda bir işbirliğine girdiklerini anlatan Sezen, bu işbirliğiyle Bosnalı lösemili çocukların Türkiye'de tedavilerini sağlayacaklarını kaydetti.

  Nilşah Sezen, Bosna-Hersek'teki Çocukların Kalbi Derneği yetkililerinin LÖSEV'in çalışmalarından çok etkilendiğini ve bu işbirliğinden duydukları memnuniyeti dile getirdiğini söyledi.

  Bu sene 28 Mayıs-3 Haziran arasında düzenleyecekleri "Uluslararası Lösemili Çocuklar Haftası" etkinlikleri için Bosna-Hersek'ten Türkiye'ye 3 kişiyi davet ettiklerini belirten Sezen, bu işbirliğini değişik faaliyetlerle sürdüreceklerini anlattı.

  LÖSEV'in 2007 yılında Birleşmiş Milletler Özel Danışmanlık statüsü kazandığına da dikkati çeken Sezen, uluslararası deneyimi olan vakıflarının bu ülkelerdeki derneklere önderlik edebileceğini vurguladı.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı