GeriDünya Lordlar Kamarası'nda ilk Türk
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Lordlar Kamarası'nda ilk Türk

Lordlar Kamarası'nda ilk Türk
refid:14875248 ilişkili resim dosyası

Uzun yıllar Islıngton Belediyesi Liberal Demokrat Parti’den belediye meclis üyeliği yapan Londra doğumlu Kıbrıslı Türk Meral Hüssein Ece ( 55), İngiltere Parlamentosu Lordlar Kamarası’ndaki ilk Türk oldu.

İngiltere siyasi tarihinde Lordlar Kamarası’na giren ilk Türk unvanını alan Ece, Baroness Meral Hüssein Ece OBE oldu.

12 Haziran’da kabine tarafından açıklanacak tayin, mektupla Meral Hussein Ece’ye bildirilince facebookda Türkle tebrik mesajları gönderdi.

Baroness seçilmesine şaşıran Meral Ece, daha önce 2008 yılında yine bir ilke imza atarak  İngiltere Kraliçesi II. Elizabeth tarafından ''Order of British Empire'' (OBE) diye adlandırılan liyakat nişanıyla ödüllendirilerek bu ödülü alan ilk Türk unvanına da sahip olmuştu. Bu ödül Kraliçe tarafından ülkeye hizmet edenlere özel olarak veriliyor.

Londra’da ki Türk toplumunun yoğun olarak yaşadığı Islıngton Belediyesi’nde uzunca bir dönem Liberal Demokrat Parti’den belediye meclis üyesi olarak görev yapan Ece, Lordlar Kamarası’na gireceğini tahmin ederek son seçimlerde belediye meclis üyesi adayı olmamıştı.

Meral Hüssein Ece, 10 Kasım 1955 yılında İngiltere’de doğdu. Larnakalı ailesi, 1950 li yıllarda İngiltere’ye göç eden ilk Kıbrıslı Türklerden.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle