Dünya Haberleri

DÜNYA

  Londra'yı 10 yıl önce vuran terör saldırılarının kurbanları anıldı

  AA
  07.07.2015 - 15:33 | Son Güncelleme:

  İngiltere'nin başkenti Londra'da 7 Temmuz 2005'te düzenlenen ve biri Türk vatandaşı olmak üzere 52 kişinin hayatını kaybettiği terör saldırılarının 10'uncu yıl dönümü kapsamında başkentte çeşitli anma etkinlikleri düzenleniyor.

  Saldırılarda hayatlarını kaybedenlerin anısına ülkenin en büyük parkı olan Hyde Park'taki 7 Temmuz anıtında düzenlenen törene İngiltere Başbakanı David Cameron ve Türk kökeniyle bilinen Londra Belediye Başkanı Boris Johnson'ın yanı sıra saldırılardan kurtulanlar ile kurbanların aileleri katıldı.

  Londrayı 10 yıl önce vuran terör saldırılarının kurbanları anıldı

  Cameron ve Johnson törende, saldırıların kurbanlarını temsil eden çelikten 52 sütunluk anıtın altına iki ayrı çelenk bıraktı. Cameron'ın bıraktığı çelenge iliştirilen kısa notta "10 yıl önce Londra'daki terör kurbanları, sizi kaybetmenin acısını çekiyoruz ve hatıralarınızı her zaman yaşatacağız" notu düşülürken, Johnson'ın çelenginde ise "10 yıl geçmiş olabilir ama Londra yaşananları unutmadı. Bugün 7 Temmuz kurbanlarını anıyoruz. Sizler her zaman bu şehrin insanlarının kalbinde yaşayacaksınız" ifadeleri yer aldı.

  Cameron ayrıca, saldırıların 10. yılına ilişkin resmi Twitter hesabından, "7 Temmuz Londra saldırılarından 10 yıl sonra, tehdit aynı gerçekliği ve ölümcüllüğüyle sürüyor. Terörizm bizi asla sindiremez" yazdı.

  BRİTANYA 1 DAKİKA DURDU

  Olayların anısına bir başka törende, başkentteki St. Paul's Katedrali'nde yapıldı. Kraliyet ailesini temsilen İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth'in oğlu York Dükü Prens Andrew, Başbakan Cameron, Londra Belediye Başkanı Johnson, Londra Polis Teşkilatı üst düzey yöneticileri ile birçok kişinin katıldığı törende öldürülenler için dua edilip, mum yakıldı.

  Londrayı 10 yıl önce vuran terör saldırılarının kurbanları anıldı

  Öte yandan, saldırıların 10'uncu yılı kapsamında Birleşik Krallık genelinde bir dakikalık saygı duruşu yapıldı. Saygı duruşu sırasında Londra toplu taşıma otobüsleri şoförleri de otobüslerini durdurarak saygı duruşuna katıldı. Londra metrosunda ise, trenler seferlerine devam ederken, istasyonlardaki anonslara ara verildi, platformlarda bekleyen bazı yolcuların saygı duruşuna katıldıkları görüldü.

  Bu arada 7 Temmuz saldırılarının 10. yılı çerçevesinde düzenlenen "Birlikte yürüyelim" kampanyasıyla, işe giden bazı Londralılar, kullandıkları metro istasyonlarından bu sabah bir durak önce inerek, iş yerlerine yürüyerek ulaştı.

  2005 yılındaki kanlı saldırılardan kurtulanlar ile bazı Londralılar, bombaların etkilediği Edgware Road, King's Cross, Aldgate ve Tavistock Meydanı'ndaki istasyonlara çiçekler bıraktı.

  Londrayı 10 yıl önce vuran terör saldırılarının kurbanları anıldı

  Hyde Park'ta bu akşam üzeri düzenlenecek bir başka anma törenine ise İngiltere'de kraliyet tahtının ikinci sıradaki varisi Cambridge Dükü William'ın katılması bekleniyor. Törende ilahiler eşliğinde dualar edildikten sonra 7 Temmuz anıtına çiçekler bırakılması bekleniyor.

  7 TEMMUZ 2005'TE NE OLMUŞTU?

  7 Temmuz 2005'te dört intihar eylemcisi, Londra'da 3 metro istasyonunu ve bir otobüsü hedef almış, bombalı saldırılarda 52 kişi ölürken 700'den fazla kişi yaralanmıştı. Londra'da metrosunu her gün yaklaşık 4 milyon kişi kullanıyor.

  İngiltere İçişleri Bakanı Theresa May, geçen yıl yaptığı bir konuşmada, İngiltere'de 7 Temmuz 2005'te metrolara ve otobüslere düzenlenen terör saldırılarına benzer 40'a yakın terör saldırısı planının önlendiği bilgisini vermişti.

  Londrayı 10 yıl önce vuran terör saldırılarının kurbanları anıldı

  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı