Dünya Haberleri

DÜNYA

  Londra'ya Kıbrıs çıkarması

  Aynur TATTERSALL/ LONDRA, (DHA)
  01.10.2008 - 14:33 | Son Güncelleme:

  KIBRIS tarihini anlatan ‘400 Yılın Mirası’ sergisi Londra'da sergilenmeye başladı.

  Serginin açılışı için Londra'ya gelen KKTC Cumhuriyet Meclisi Başkanı Fatma Ekenoğlu, “Kıbrıs Rum Yönetimi Ada'nın yönetimini paylaşmaya hazır değil. Kendilerini adanın sahibi, Türkleri ise hala misafir olarak görüyorlar” dedi.

  Sayfalar ve dosyalar arasına gizlenmiş, Kıbrıs'ın 400 yıllık tarihi, Kıbrıs Vakıflar İdaresinin 100 uzmanla birlikte yürüttüğü 3 yıl süren çalışması sonucu su yüzüne çıktı ve dünyanın kültür merkezlerinden biri olan Londra’da sergilenmeye başlandı.

  Serginin Londra Foreign Press Association'da yapılan açılış kokteyline, aralarında KKTC Cumhuriyet Meclisi Başkanı Fatma Ekenoğlu, Kıbrıs Vakıf İdaresi Genel Müdürü Hatice Çavlan ve Türkiye'nin Lefkoşa Büyükelçisi Türkekul Gültekin'in de bulunduğu sergiye emeği geçen onlarca seçkin konuk katıldı.

  Kokteylde konuşma yapan KKTC Cumhuriyet Meclisi Başkanı Fatma Ekenoğlu, “Kıbrıslı Rumlar kendilerini adanın sahibi, Türkler'i ise hâlâ misafir olarak görüyor. Rum kesiminin beraber yönetim ile ilgili bir çabası olmalı, bu sergi Kıbrıs Türkleri'nin kendi kendilerini 400 yıldır yönettiğinin dünyaya çok güzel bir sunumudur” diye konuştu.

  Serginin Londra'dan sonra Brüksel’de de sergileneceğini belirten Kıbrıs Vakıf İdaresi Genel Müdürü Hatice Çavlan ise, 400 yılın mirası sergisinin Kıbrıs Türkleri'nin varlığının kanıtı olduğu ve ayrıca Kıbrıslı Türkler'in bu vesile ile haklarını yansıtma fırsatı bulduklarını bildirdi.

  Londra'daki serginin Kıbrıs Türkleri'ni geçici topluluk olarak görenlere ne kadar yanıldıklarını göstereceğini anlatan Çavlan, çalışmanın, Kıbrıs'ın o tarihteki günlük yaşamına ışık tutan belgelerin, Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğü ve Tüm Arşivciler Derneği işbirliğinin çalışmasıyla gerçekleştirildiğini ifade etti. Çavlan, Türkçe'ye tercüme edilen 220 ciltlik, 30 bin sayfa belgenin 100 tanesinin sergilenmek üzere seçildiğini de ekledi.

  Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçisi Türkekul Gültekin de yaptığı açıklamada, böyle bir serginin Londra gibi dünyanın kültür şehrinde yapılmasının büyük başarı olduğunu anlatırken Londra'dan sonra Brüksel'de sergilenecek olan çalışmanın, Kıbrıslı Türkler için büyük anlam ifade ettiğini söyledi.

  Kıbrıs Türk tarihi ve kültürüne ait yüzyıllardır saklı kalan pek çok belgen içerisinden seçilen 50 parça eserin yer aldığı ‘400 Yılın Mirası' sergisi, 1- 4 Ekim 2008 arasında Londra Foreign Press Association'da gezilebilecek. ‘400 Yılın Mirası', daha sonra Brüksel’e taşınarak 4 gün süreyle sergilenecek. ‘400 yılın mirası’, ‘Sosyal yaşam’, ‘Genel hukuk’, ‘Hukukta kadının yeri ve hakları' ve ‘Ticaret' gibi önemli konular, şer’i kayıtlar, ferman ve beratlar ile diğer görsel malzemelerle anlatılıyor.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı