Dünya Londra’daki bu gösterici Ahmedi mi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Londra’daki bu gösterici Ahmedi mi

Londra’daki bu gösterici Ahmedi mi

Daily Mail Gazetesi, 1984 yılında Londra’daki İran Büyükelçiliği’nin balkonundan aşağıdaki Humeyni karşıtlarına meydan okuyan kişinin şimdiki Cumhurbaşkanı Ahmedinejad olduğunu iddia etti.

LONDRA’da 1984 yılında çekilmiş bu fotoğraf İran Cumhurbaşkanı Mahmut Ahmedinejad’a mı ait? İngiliz basını dün bu soruyu yöneltti. Şimdilerde reformcuları bastırmak için sert önlemlere başvurmaktan çekinmeyen Ahmedinejad, iddiaya göre, o günlerde de sıkı bir Humeyni yandaşıydı. Hem de ‘Çok yaşa Humeyni’ pankartıyla balkona çıkıp ateşli bir şekilde slogan atacak kadar.

Daily Mail, aslında bu fotoğrafı 27 Nisan 1984 tarihinde yayınlamıştı. Londra’daki gösterilerden hemen sonra. Bir grup Humeyni karşıtı İngiliz elçiliğini basmıştı. İranlı diplomatlar, resepsiyon odasına sığınmıştı. Sonra da çıkıp 11 göstericiyi yakalamış, onları işkenceyle konuşturup İran’da yakınları var mı diye öğrenmeye çalışmıştı.

Eylemcilerin işini bitirdik

Dün aynı gazete bu fotoğrafı yeniden yayınladı. Olayı izleyen Paul Foot isimli gazeteci, Ahmedinejad olduğu kesin olmayan ama çok benzeyen diplomatın elçilik balkonundan “Eylemcilerin işini bitirdik” dediğini aktardı.
İngiltere Dışişleri Bakanlığı, geçen hafta Ahmedinejad’ın 80’li yıllarda İran Temsilciliği’nde çalıştığına dair bir kayıtın olmadığını açıkladı. İran Elçiliği de benzer açıklama yaptı.

İran’dan misilleme:10 yeni nükleer tesis kuracağız

Cuma günü Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu’nun (UAEK) gizlice uranyum zenginleştirdiği gerekçesiyle İran’ı kınayan kararı kabul etmesinin ardından İran’dan dün misilleme geldi. Cumhurbaşkanı Mahmut Ahmedinejad başkanlığında dün toplanan bakanlar kurulu, Natanz nükleer santrali ölçeğinde on yeni uranyum zenginleştirme tesisinin inşası için Atom Enerjisi Kurumu’na yetki verdi. Ahmedinejad kabinenin uranyum zenginleştirmeyi yüzde 20 saflıkta yapma planlarını çarşamba günü görüşeceğini söyledi. Ahmedinejad ayrıca “İranlıların bir gram hakkının çalınmasına izin vermeyeceğim” dedi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle