GeriDünya Londra’da olimpiyat kutlaması
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Londra’da olimpiyat kutlaması

PEKİN 2008 Olimpiyatları'na katılarak derece elde eden İngiliz atletleri, yaklaşık 500 bin kişi selamladı.

Olimpiyat Oyunları’nda İngiltere’yi temsil eden atletler, 500 bin İngiliz’in toplandığı Trafalgar Meydanı’nda gövde gösterisi yaptı. Boyunlarında kazandıkları madalyalarla sahneye çıkan atletlere, Londra’nın Türk kökenli Belediye Başkanı Boris Johson eşlik etti.

Mansion House, önünde start alan yürüyüş, Londra’nın en ünlü meydanlarından Trafalgar Meydanı’nda tam bir gövde gösterisine dönüştü. Burada kurulan platformda yaklaşık 500 bin kişinin önünde sahneye çıkan ve aralarında engellilerinde bulunduğu atletler, halkı selamladı.

Sahneye çıkarak halka seslenen Belediye Başkanı Boris Johnson, yaptığı konuşmada Pekin’de İngiltere’yi temsil eden sporcuların gösterdiği başarının 1805 yılında İngilizler'in Fransızlar'a karşı zaferle sonuçlanan Trafalgar Meydan Savaşı’nda bu yana en büyük başarı olduğunu söyledi.

Atletleri görmek ve 2012 Londra Olimpiyatları’nı kazanmanın gururu ile meydanda toplanan İngilizler, ellerindeki bayrakları sallayarak Trafalgar alanını tam bir şölen alanına çevirdi.

Türk kökenli Belediye Başkanı Johnson bu yıl Pekin’de gerçekleştirilen olimpiyat oyunlarında 42’si altın olmak üzere 102 madalya kazanarak İngiltere’nin göğsünü kabartan sporcuları kutladı. 47 ülkenin katıldığı olimpiyatlarda 4'üncü sırada yer alan İngiliz sporcuları kutlayan başkan Johnson, bu coşkunun 2012’de Londra’da gerçekleştirilecek olimpiyatlarda da tekrar edeceğinden hiç şüphesi olmadığını söyledi.

Trafalgar Meydanı'ndaki törenin ardından altın madalya alan sporcular Kraliçe’nin davetlisi olarak Kraliçe 2'inci Elizabeth ile tanışmak için Buckhingam Sarayı'na gitti.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle