GeriDünya Londra Belediye Başkanı'na görevden uzaklaştırma
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  19
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Londra Belediye Başkanı'na görevden uzaklaştırma

Londra Belediye Başkanı'na görevden uzaklaştırma
refid:3984659 ilişkili resim dosyası

Londra Belediye Başkanı Ken Livingstone, bir Yahudi gazeteciyi Nazi toplama kampı gardiyanına benzeterek makamının itibarını sarstığı için 4 hafta görevden uzaklaştırma cezası aldı.

Yerel yetkilileri yargılamaya yetkin bağımsız disiplin kurulu olan İngiltere Hüküm Heyeti'nin Başkanı David Laverick, Livingstone'un, Evening Standard muhabiri Oliver Finegold'a muamelesinin gereksiz yere duyarsız ve saldırganca olduğunu söyledi.

Laverick, cezanın Livingstone'un gazeteciye sarf ettiği sözler nedeniyle değil, “gazeteciye çıkışının ciddiyetinin farkında olmaması ve makamının saygınlığına zarar vermesi” nedeniyle verildiğini kaydetti.

Kurul, ceza süresinde Livingstone'un maaşını alıp almayacağını açıklamadı.

Görevden uzaklaştırma kararının 1 Mart'tan itibaren geçerli olacağı ve Livingstone'un kararı temyiz etme hakkı bulunduğu da belirtildi.

Bugünkü oturuma katılmayan Livingstone, davayı kaybettiği için 80 bin sterlin tutarındaki mahkeme masraflarını da ödemek zorunda kalacak.

Livingstone, eşcinseller için verilen bir resepsiyondan sonra kendisiyle röportaj yapmak isteyen Finegold'a “Alman savaş suçlusu musun?” diye sormuş, Finegold buna karşılık Yahudi olduğunu söylemişti. Livingstone ise bunun üzerine gazeteciyi toplama kampı gardiyanına benzetmişti.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle