Dünya Haberleri

DÜNYA

  Linç edilen CIA ajanı sorgulamış

  Kasım CİNDEMİR / WASHINGTON
  08.12.2001 - 02:02 | Son Güncelleme:

  Afganistan'da geçen hafta Cenk Kalesi'nde öldürülen CIA ajanı Mike Spann'ın, asıl adı John Walker olan ABD'li Taliban Abdül Hamid'i isyandan önce sorguladığı ortaya çıktı.

  Sorgulamanın bir Afgan tarafından kasede alındığını belirten Newsweek Dergisi, Amerikan filmlerine konu olabilecek bu karşılaşmanın ayrıntılarına yer verdi. Eski bir deniz piyadesi olan Mike Spann gizli bir operasyon için Afganistan'da görevlendirilmişti. Görevi Taliban'dan teslim olanları sorgulayıp, bilgi toplamaktı. 32 yaşındaki Mike Spann, ‘‘Dave’’ isimli bir arkadaşıyla kalenin avlusunda Taliban askerlerini sorguluyordu. Önce dizlerine kadar siyah bir entari giymiş, Kırgız kökenli bir esir getirildi. Sonra sıra Amerikalı Taliban John Walker'a geldi. Her ne kadar Taliban askerleri gibi sakal bırakmış, onlar gibi giyinmiş olsa bile Spann onun Amerikalı, en azından Batılı olduğunu anlamıştı. Walker'ın elleri arkadan bağlıydı, battaniyeye diz çökmeye zorlandı.

  İLGİNÇ DİYALOG

  Uzun saçları yüzünü örtüyordu. Sonra aralarında şu konuşmalar yaşandı:

  Afgan görevli Nece konuşuyorsun? İrlandaca mı, Urduca mı? (CIA görevlisi yaklaştı, gencin yanına diz çöktü.)

  Walker Adın ne? Seni kim buraya getirdi? Hadi kendine gel! Seni kim buraya kim getirdi? Hey?

  Sonra Dave arkadaşının yanına yaklaştı ve ikisi gencin yanından uzaklaştı, konuşmaları duyuluyordu.

  Spann, Dave'e Ona nasıl bir anlaşma yapabileceğimizi anlattım.

  Spann, Walker'a Karar senin.

  Dave, Spann'a Sorun şu ki, yaşamak isteyip istemediğine kendisi karar vermeli. Eğer ölmek istiyorsa burada ölecek. Ya da lanet yaşamının gerisini hapiste geçirecek. Biz sadece konuşmak isteyenlere yardım edebiliriz.

  Spann, Walker'a Onlar (11 Eylül'de hava korsanları) diğer Müslümanları öldürdü. Bombardımanda da binlerce Müslüman ölüyor. Konuşacak mısın?

  Dave, Spann'a Bu adama şans tanıdık. Bu adama şans verdik.

  Spann, Walker'a Saçlarını geriye at. (Afgan bir görevli gencin başını arkaya doğru tuttu ve fotoğrafı çekildi.)

  SORGUDAN SONRA LİNÇ

  Sorgulamadan birkaç saat sonra CIA ajanı, Cenk Kalesi'nde başlayan esir isyanında linç edilirken, Amerikalı Taliban 4 gün sonra kalenin mahzenlerinden sağ çıkarılan 86 esir arasında yer alıyordu. Ve ABD şimdi kendi Taliban'ı ile ne yapacağını kara kara düşünüyor.
  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı