Dünya Haberleri

DÜNYA

  Limanların Rumlara açılmasına BM formülü

  BRÜKSEL(ANKA)
  16.08.2006 - 11:37 | Son Güncelleme:

  Kıbrıs sorununa çözüm çerçevesinde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) limanlarının Birleşmiş Milletler kontrolünde uluslararası ticarete açılacağı iddia edildi.

  Türkiye ile Avrupa Birliği (AB) arasında bir “tren kazasının” önlenmesi için Kıbrıs sorununa çözüm arayışları sürerken, limanlar ile ilgili ilginç bir iddia ortaya atıldı.

  İngiliz Independent gazetesine göre, Birleşmiş Milletler’in hazırladığı yeni bir çözüm önerisinde, Türkiye’ye, limanlarını Rumlara açması karşılığında KKTC limanlarının da Birleşmiş Milletler kontrolünde uluslararası ticarete açılması teklif ediliyor.

  Teklifin kabul edilmesi halinde, KKTC limanlarına gelen mallar, KKTC tarafından değil BM tarafından karşılanacak ve gelen malların gümrük evraklarında BM belgeleri kullanılacak. Böylece hem Rumların KKTC ifadesine itiraz etmesi önlenecek hem de Türkiye’nin karşılığında limanlarını Rumlara açması istenecek.

  Bu öneri ile Türkiye’nin sonbaharda Avrupa Birliği arasında Ek Protokol’ün uygulanmaması nedeniyle yaşanması muhtemel bir krizin yaşanmadan engellenmesi hedefleniyor.

  Independent gazetesi, Ankara’nın limanlarını Rumlara açma konusunda sert bir tutum izlediği, yaklaşan seçimlerin de Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın hareket alanını daralttığı değerlendirmesinde bulundu.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı