GeriDünya Lieberman'dan 'Charlie Hebdo' talimatı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  8
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Lieberman'dan 'Charlie Hebdo' talimatı

Lieberman'dan 'Charlie Hebdo' talimatı
refid:28062127 ilişkili resim dosyası

İsrail Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman, ülkenin önde gelen kitapevlerinden birinin Fransız mizah dergisi Charlie Hebdo’nun “Hayatta Kalanlar” sayısını dağıtmaktan vazgeçmesi üzerine, partisinin üyelerine derginin binlerce kopyasını satın alıp dağıtmaları çağrısında bulundu.

Ülkenin en büyük kitap zinciri Steimatzky, Charlie Hebdo’nun 7 Ocak’ta uğradığı silahlı saldırının ardından yayımladığı anma sayısından 700 adet satışa sunacağını açıklamış, bunun için Tel Aviv’deki büyük bir dükkânı seçmişti. Ancak bu kararından vazgeçen kitapevi, derginin sadece internetten satılacağını duyurdu.

Konuya ilişkin açıklama yapan Lieberman, “İsrail’i IŞİD’e dönüştüremezsiniz. Radikal İslam’ın bizi terörize etmesine ve ülkeyi tehditlere boyun eğip ifade özgürlüğüne zarar veren bir konuma sokmasına müsaade etmeyeceğiz” dedi. İsrailli politikacı, lideri olduğu Yisrael Beytenu (Evimiz İsrail) Partisi’nin “genç aktivistlerinin” derginin binlerce kopyasını satın alıp, Steimatzky’nin satış yapmayı planladığı mağazanın önünde insanlara dağıtmasını istedi.

“SORUMLUSU HÜKÜMET VE O KİTAP ZİNCİRİ OLUR”

İsrailli Müslüman milletvekili Mesud Hanayem geçen hafta, Başbakan Binyamin Netenyahu’ya bir mektup yazmış ve Hz. Muhammed karikatürlerini yayımladığı için 12 kişinin ölümüyle sonuçlanan silahlı saldırıya uğrayan mizah dergisinin satışının yasaklanması çağrısında bulunmuştu.

Hanayem mektubunda, derginin satışının “ciddi, çok tehlikeli ve aptal” bir hamle olacağını söylemiş, “Bu, Müslümanların kutsalına yapılan bir saldırı olur. Hem ülkedeki hem dünyanın geri kalanındaki Araplar ve Müslümanlar arasında doğacak büyük öfkenin nasıl sonuçlanacağını kimse bilemez” ifadelerini kullanmıştı. İslami Hareket Partisi’nden parlamentoya giren Hanayem, Charlie Hebdo’nun satışa çıkması halinde olası sonuçlardan hükümetin ve kitap zincirinin sorumlu olacağını söylemişti.

Hanayem’in sözleri, Yahudilerle Filistinlilerin ilişkilerinde gözlemcilik rolü üstlenen Arap Yüksek Gözlem Komitesi’nde de karşılık buldu. Komite, Charlie Hebdo’yu “provokatör” olarak nitelendirdi.

Aşırı sağcı söylemleriyle tanınan Lieberman ise Charlie Hebdo’nun yasaklanması çağrısı yapanların “bir başka kırmızı çizgiyi ihlal ettiğini” belirtti. Hakkındaki yolsuzluk iddialarının gölgesinde Mart ayındaki seçimlere hazırlanan Lieberman, “Arap politikacıların ülkeyi yok etmek istediğini” de sözlerine ekledi.

"VAZGEÇTİK ÇÜNKÜ.."

Olayların merkezindeki kitap zinciri Steimatzky tarafından yapılan açıklamada ise satışı internet üzerinden yapma kararının Tel Aviv’deki mağazanın çalışanlarını korumak ve ülkenin dört bir yanındaki diğer vatandaşların da dergiye erişimini sağlamak için alındığı belirtildi.

Charlie Hebdo’nun “Hayatta Kalanlar” sayısı, dünya çapında 7 milyonu aşan satış rakamlarına ulaşmış durumda. İsrail’in 8 milyon vatandaşının yaklaşık beşte birini Müslümanlar oluşturuyor.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle