GeriDünya Lieberman, Akdeniz Birliği zirvesine katılacak
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Lieberman, Akdeniz Birliği zirvesine katılacak

İsrail Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman, bazı Arap ülkeleri liderlerinin boykot tehditlerine rağmen, gelecek ay İspanya'nın Barcelona kentinde yapılacak olan Akdeniz İçin Birlik toplantısına katılmakta kararlı olduğunu söyledi.

Mısır Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek ile Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad'ın, kendisinin katılması halinde Akdeniz Birliği toplantısına katılmama kararlarıyla ilgili olarak Lieberman, bunu liderlerin "kendi problemleri" olarak değerlendirdi.

Toplantıya, İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu da katılacak.

Suriye ve Mısır, gelecek ay yapılacak olan Akdeniz Birliği toplantısında Lieberman'ın da yer alması halinde toplantıyı boykot etmekle tehdit ediyor. Her iki tarafın, toplantının ev sahibi İspanya ile birliğin öncüsü Fransa'ya, Lieberman'ın katılımı halinde Arap liderlerin toplantıda yer almayacakları uyarısında bulundukları belirtiliyor.

Bu arada, Arap ülkelerinin boykot tehditlerini İsrailli üst düzey yetkililer de doğruladı. Haaretz gazetesine göre, İsrailli bir yetkili "Araplar Lieberman'la aynı yerde bulunmaya veya onunla birlikte aynı fotoğraf karesinde yer almaya ya da el sıkışmaya hazır değiller" dedi.

Söz konusu zirve, Avrupa Birliği ile Akdeniz'e kıyısı bulunan ülkeler arasındaki ilişkileri geliştirmeyi hedefliyor. Akdeniz İçin Birlik projesi, 13 Temmuz 2008'de 43 ülke tarafından imzalanan belgeyle hayata geçirilmişti.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle