GeriDünya Liderlik göster
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  5
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Liderlik göster

Liderlik göster
refid:4866237 ilişkili resim dosyası

ABD’nin etkin gazetelerinden Washington Post’ta yazan Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, Lübnan’da yaşanan insanlık trajedisine bir son verilmesini isteyerek, ABD’ye "artık liderlik sergile ve savunduğun değerlere sahip çık" çağrısında bulundu.

DIŞİŞLERİ Bakanı Abdullah Gül, Lübnan’da yaşanan ve bütün dünyanın izlediği trajediyi uluslararası toplumun durduramadığını belirtti, geçmişinde özgürlük ve adalete liderlik yapmakla gurur duyan ABD ile ilgili soru işaretlerinin gündeme geldiğini kaydetti ve şu çağrıyı yaptı: "Artık liderlik göster, savunduğun değerlere sahip çık."

NEDEN DURDURMUYORSUN

Bakan Gül yazısında şöyle dedi:

"Benim neslim, demokrasinin saygın değerlerine sahip çıkan bir ABD imajı ile büyüdü. Ancak Lübnan’da yaşananlar dünyadaki milyonlar tarafından izlendikçe, ABD’nin ’soylu ulus’ imajının lekelendiği düşünülüyor. Dehşet görüntüleri yayın yoluyla evlere giriyor. Beyrut sokaklarına düşen her bomba, dünyanın her yerindeki insanların vicdanını vuruyor. Her yerde aynı soru soruluyor, dünyadaki tek süpergücün trajediyi neden durduramadığı. ABD’nin, insanların acıları ve gözyaşlarına neden gözlerini ve kulaklarını kapattığı soruluyor.

Bölgede insan yaşamı yok edilirken, Ortadoğu’nun demokratik dönüşümü umudunun da paramparça olduğunu belirten Gül, "Herhangi birinin buna izin vermeye hakkı var mı?" diye sordu ve yaşanan olayların, nüfuzlarını genişletmek için neden arayan radikaller ve fanatiklere yarayabileceğini söyledi, sorumluluk sahibi olan hükümetlerin de öfkeli kamuoylarını yatıştırmak gibi güç bir görevle karşı karşıya kaldıklarını ifade etti.

Anında bilgi çağında yüksek ahlaki zeminde kalmanın çok daha fazla önem taşıdığına dikkat çeken Gül, "Kollektif vicdanımızın bizden istediğini yapmanın zamanı geldi. Asimetrik meydan okuma karşısında, klasik güvenlik nosyonu sınırları Lübnan’da bir kez daha görüldü. Orantısız ve ayrım yapmadan güç kullanımı kimsenin güvenliğini sağlamıyor. Uzun vadeli bakarsak, gerçekte aksi olduğu görülebilir" dedi.

Bakan Gül, mevcut krizden çıkmak için, uluslararsı toplumun kararlı davranması ve Ortadoğu’daki temel sorunlara çözüm araması gerektiğini ifade etti. Gül, "Bu da, etkili olmak için, başkalarından istediği değerlere sahip çıkacak gerçek liderliği gerektirir" dedi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle