GeriDünya Libya'dan sonra, İran'la yeni diplomatik dönem
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Libya'dan sonra, İran'la yeni diplomatik dönem

Türkiye, Erbakan'ın Başbakanlığı döneminde, İslam ülkeleri ile bozulan diplomatik ilişkilerini yeniden düzeltiyor. Libya'dan sonra, İran'la da ilişkiler, bu hafta yeniden Büyükelçi düzeyine çıkıyor.

Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'e güven mektubunu sunarak, geçen hafta yeni görevine resmen başlayan Libya'nın Ankara Büyükelçisi Mansur Muhammed'den sonra, İran'ın yeni Büyükelçisi Muhammed Hüseyin Lavasani de bu hafta Ankara'ya geliyor. Buna karşılık, Türkiye'nin Tahran'a atadığı yeni Büyükelçi Sencar Özsoy, bu hafta İran'da yeni görevine başlayacak. Böylece, İran'la Refahyol döneminde, Büyükelçiler'in karşılıklı olarak geri çağrılmasına neden olan sorunlu dönem kapanıyor.

İran'la ilişkiler, eski Büyükelçi Mohammed Rıza Bagheri'nin geçen Şubat ayında Sincan'da düzenlenen Kudüs gezisindeki, Şeriat çağrısı yaptığı konuşma nedeniyle bozulmuştu. Türkiye, Baghrei'den Türkiye'yi terketmesini istemişti. İran da buna karşılık olarak, Türkiye'nin o dönemde Tahran'da görev yapan Büyükelçisi Osman Korütürk'ün geri çekilmesini istemişti. Yaşanan bu gerginlik nedeniyle İran'la ilişkiler yaklaşık bir yıldır, maslahatgüzar seviyesinde yürütülüyordu.

Necmettin Erbakan'ın, başbakan sıfatıyla yaptığı Libya gezisi sırasında bozulan ilişkiler de, Libya'nın yeni Büyükelçisi'nin geçen hafta resmen göreve başlamasıyla düzelmişti. Libya Lideri Kaddafi'nin, Erbakan'ın resmi ziyareti sırasında Türkiye aleyhine yaptığı konuşmalar nedeniyle, Türkiye'nin bu ülkede görev yapan Büyükelçisi Ateş Balkan geri çağrılmış, Libya da kendi Büyükelçisi'ni çekmişti.Yorumları Göster
Yorumları Gizle