Dünya Haberleri

DÜNYA

  Libya'daki Türkleri onlar kurtaracak

  A.A.
  21.02.2011 - 13:39 | Son Güncelleme:

  Libya'daki Türklerin getirilmesi için bu ülkeye 2 feribot gönderiyor. Bin 200 kişilik feribotlardan ilki yola çıktı.

  Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Libya'daki Türk vatandaşlarının tahliyesi için bugün İDO'ya ait Osman Gazi ve Orhan Gazi feribotlarının yola çıkacağını, bir firkateynin de eş zamanlı olarak Aksaz Deniz Üssü'nden hareket edeceğini, uçakların tahliyeler için hazır olduğunu belirterek, gerekli şartların oluşması durumunda vatandaşların Türkiye'ye getirileceğini söyledi.

  Yıldırım, AK Parti İzmir İl Başkanlığını ziyaretinde gazetecilerin sorularını yanıtladı. Libya'daki olaylarla ilgili soru üzerine Bakan Yıldırım, bu ülkede çok sayıda Türk müteahhit, işçi ve teknisyeninin bulunduğunu, vatandaşların emniyetle tahliyesinin en öncelikli konu haline geldiğini ifade etti.

  Olayların başlangıcından bu yana Libya makamlarıyla yaptıkları koordinasyon neticesinde bir uçağın bugüne kadar yolcuları alıp Türkiye'ye getirdiğini kaydeden Bakan Yıldırım, şöyle konuştu:

  “Bingazi ve Derme şehirlerinde şu anda olayların devam ettiği ve orada uçakların inişine izin verilmediğini biliyoruz. Ancak bizim uçaklarımız her an hazır. Gerekli diplomatik görüşmeler devam ediyor. 600 civarında vatandaşımız Bingazi Havalimanı'nda şu anda bekliyorlar. Şartlar oluştuğunda onların alınması ve Türkiye'ye getirilmesi sağlanacak. Ayrıca herhangi bir ihtimale karşı da İDO'ya ait 1200 yolcu kapasiteli 2 feribotumuz da hareket ediyor. Yaklaşık 22 saat gibi sürede Libya'ya varmış olacaklar. Biri Tripoli'ye, diğeri de Derme'ye gidecek ve orada toplanan vatandaşlarımızı alacağız. Bütün bunları yaparken vatandaşlarımızın emniyetle tahliyesi, gönderilen gemilerin güvenliğinin de sağlanması gerekiyor. Bu konuyu 2 türlü planlıyoruz. Bir tanesi Libya makamlarıyla Dışişleri Bakanlığımız ve Başbakan Yardımcılığı başkanlığında oluşturulan kriz merkezi, bu görüşmeleri, çalışmaları yürütüyor. Diğer bir konu da feribotlarımıza refakat edecek Deniz Kuvvetleri Komutanlığına ait firkateyn, eş zamanlı olarak Aksaz'dan yola çıkacak. Ümit ediyoruz ki Libya'daki bu belirsizlik, karmaşa bir an önce sona erer ve her şey normale döner."

  DIŞİŞLERİ'NDEN KRİZ MERKEZİ

  Türk Dışişleri Bakanlığı da, Ortadoğu bölgesindeki Türk vatandaşlarını etkileme potansiyeli bulunabilecek gelişmeleri takip etmek ve vatandaşların durumlarıyla ilgilenmek amacıyla "Kriz Merkezi" oluşturdu.

  Kriz Merkezi'ne ulaşılabilecek telefon ve faks numaralarıyla e-posta adresi ise şöyle:

  Dışişleri Bakanlığı Kriz Merkezi
  Telefon: 0312-292 2600, 0312-292 2601, 0312-292 2602
  Faks: 0312-292 2754
  E-posta: kriz1@mfa.gov.tr, kriz2@mfa.gov.tr, kriz3@mfa.gov.tr

  Dışişleri Bakanlığı açıklamasında, Türk vatandaşlarının talepleri doğrultusunda geçici olarak nakledilmeleri amacıyla ilave seferler yapacak uçakların beklemede olduğu kaydedildi.

  Açıklamada, Bingazi ve cevresinde faaliyet gösteren Türk şirketleri ve çalışanlarıyla ilgili olarak gelen taleplerin 24 saat mesai düzeninde çalışan Trablus Büyükelçiliği ve Bingazi Başkonsolosluğu ile paylaşıldığı, alınan bilgilerin müracaat sahiplerine ulaştırıldığı kaydedildi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı