GeriDünya Libya'da Kaddafi yönetimi köşeye sıkışıyor
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  85
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Libya'da Kaddafi yönetimi köşeye sıkışıyor

Libya'da Kaddafi yönetimi köşeye sıkışıyor
refid:17107617 ilişkili resim dosyası

Libya’da iç karışıklık sekizinci gününde de devam ederken, Devlet Başkanı Muammer Kaddafi, isyan karşısında bir çözüm yolu olarak protestocuların liderleri hakkında bilgi verilmesi karşılığında para ödemeye karar verdi.

 

OĞUL KADDAFİ BOMBALAMA İDDİALARINI YALANLADI

LİBYA'DAN BUGÜN GELEN FOTOĞRAFLAR

İŞTE LİBYA'DAKİ DEHŞET ANLARI / WEB TV

LİBYA'DAN YURDA DÖNÜŞ SÜRÜYOR / WEB TV 

Libya'da protestolar ve çatışmalar tüm hızıyla sürerken, Kaddafi rejimi de ortalığı yatıştırmanın yollarını arıyor. Kaddafi’nin para karşılığı isyancıların liderleri hakkında istihbarat toplamayı planladığı bildirildi.

Libya ordusu da bugün televizyondan canlı yaptığı açıklamada, göstericilerden silahlarını teslim etmelerini istedi. Bir subay tarafından okunan bildiride, “Silahlarını teslim ederek pişmanlık gösterenler kanuni takibata uğramaktan muaf tutulacak" denildi.

KADDAFİ MEVZİLERİNİ KAYBEDİYOR
Libya’dan isyanların başlamasından bu yana sağlıklı bilgi akışı sağlanamıyor. Gelen bilgilere göre, isyancılar özellikle ülkenin doğusundaki petrol zengini çok sayıda kenti ele geçirdi.

Libya’dan kaçan Mısırlı işçiler de isyancıların bugün başkent Trablus yakınlarındaki Zuara şehrini kontrol altına aldığını öne sürdü.

İsyancıların dün kontrolüne geçen ilk batı kenti olan Misurata'da ise Kaddafi'ye bağlı güvenlik güçlerinin hükümet karşıtı milislere açtığı ateş sonucunda çok sayıda kişinin öldüğü bildirildi.

Yaşanan olaylarda şu ana kadar kaç kişinin hayatını kaybettiği henüz netleşmedi. İnsan hakları örgütlerine göre, ölü sayısı 300 ile 600 arasında değişiyor. İtalya ise 1,000 kişilik bir can kaybının ortaya çıkmış olabileceğini söyledi. Libyalı yetkililere göre ise bu rakamlar abartılı.

İSYANDA EL KAİDE PARMAĞI
Yaşanan isyanın arkasında ise el Kaide’nin olduğu yönündeki iddialar ise güçleniyor. Kaddafi rejiminin isyanı kışkırtmakla suçladığı El Kaide'nin Mağrib kolu, Libya'daki protestoculara desteğini sürdüreceğini duyurdu.

ABD'de bulunan İnternetteki İslamcı Siteleri İzleme Merkezinin (SITE) verdiği bilgiye göre, El Kaide’nin Mağrib örgütünden yapılan yazılı açıklamada, "elinden geldiği kadarıyla" Libyalı göstericilerin Kaddafi'yi devirmelerine yardımcı olacağını belirtiyor.

Açıklamada, "Biz, Allah'ın izniyle elimizden geldiği kadarıyla size yardımcı olmaya söz veriyoruz, çünkü sizin mücadeleniz, Allah'ı ve Peygamberini seven her Müslüman'ın mücadelesidir" denildi.

Libya Dışişleri Bakanlığı yetkilileri dün El Kaide’nin isyanın ilk başladığı doğudaki Bingazi kenti yakınlarındaki Derne’de üs kurduğunu iddia etmişti. Libyalılar, El Kaide üssünün komutanlığını ise, ABD’nin Guantanamo kampından serbest bırakılan bir El Kaide militanının yaptığını öne sürmüştü.

    

LİBYA'DAN SIZAN İLK GÖRÜNTÜLER / WEB TV

FERİBOTLARLA TÜRKİYE'YE DÖNDÜLER / WEB TV


Yorumları Göster
Yorumları Gizle