GeriDünya Libya, rahatsızlanan siyasi mahkumu salıverdi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  1
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Libya, rahatsızlanan siyasi mahkumu salıverdi

Libya, rahatsızlanan siyasi mahkumu salıverdi
refid:10114425 ilişkili resim dosyası

Libya'da ömür boyu hapse mahkum önde gelen bir siyasi mahkumun, rahatsızlığı nedeniyle serbest bırakıldığı bildirildi.

Libya lideri Muammer Kaddafi'nin oğlu Seyf el İslam Kaddafi'nin yardım vakfının müdürü Salih Abdülselam, ömür boyu hapse mahkum siyasi eylemci İdris Bufayed'in Kaddafi Vakfının girişimleriyle serbest bırakıldığını açıkladı.

Başkent Trablus'ta geçen yıl barışçı bir gösteri düzenleme planını ilan etmesinden sonra birkaç eylemciyle birlikte tutuklanan ve ömür boyu hapse mahkum olan Bufayed'in salıverilmesinden önce 6 aydır akciğer kanseri rahatsızlığı nedeniyle hastanede tedavi altında olduğu kaydedildi.

Doktor olan, Libya lideri Muammer Kaddafi'ye yönelik eleştirileriyle bilinen Bufayed, İsviçre'de yıllarca süren sürgün hayatının ardından 2006'da Libya'ya dönmüştü.

Bufayed'in salıverilmesinden memnunluk duyulduğunu belirten İnsan Hakları İzleme Örgütü, 20 ay önce Bufayed ile diğer tutuklananların da salıverilmesi çağrısında bulunmuştu.

Bufayed ve diğer tutuklular, hükümeti devirmeye çalışmak, toplumsal barışı bozmak, itaatsizlik çağrısında bulunmak ve yasadışı parti kurmaktan yargılanmıştı.
Amerikalı yetkililer, ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice'ın geçen ay Libya'ya yaptığı ziyaret sırasında da Trablus hükümetine insan hakları konusundaki kaygılarını ifade ettiğini ve Bufayed'in durumu gündeme getirdiğini söylemişti.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle