Dünya Haberleri

DÜNYA

  Lezbiyenlere "düzeltici tecavüz"

  hurriyet.com.tr
  07.12.2009 - 06:43 | Son Güncelleme:

  Güney Afrika’da son bir yıldan beri kadınlara karşı korkunç bir zulüm baş göstermiş durumda. Lezbiyenleri sokak ortasında kaçırıp tecavüz eden çeteler, ülkede dehşet saçıyor. Saldırganlar "düzeltici tecavüz" adını verdikleri bu eylemlerle, kadınları lezbiyen eğilimlerinden "arındırmaya" çalışıyor.

  Geçtiğimiz yılın Nisan ayında Güney Afrika'nın en ünlü kadın futbolcularından Eudy Simelane'nin Johannesburg kentinde sokaktan kaçırılarak, bir parkta tecavüz edildikten sonra kol, bacak ve yüzünden 25 defa bıçaklanıp öldürüldüğü ülkede lezbiyenlere yönelik şiddetin sonu gelmiyor.       

  İnsan hakları komisyonu son birkaç ayda vahşet olaylarının artarak devam ettiğini belirtirken, bu saldırıları gerçekleştiren çetelerin, lezbiyen olduklarına inandıkları kadınları “düzeltici tecavüz” adını verdikleri eylemler ile lezbiyen eğilimlerinden “arındırmaya çalıştıklarını” ifade etti.

  KADINLAR KORKU İÇİNDE
  Son günlerde ise Cape Town şehrindeki kadınlar korkudan sokaklara çıkamayacak hale geldiler. Nedeni ise kısa bir süre önce Funeka Solidaat adındaki bir kadının lezbiyen olduğuna inanıldığı için sokaklarda sürüklenerek kaçırılması ve tecavüze uğraması.

  Hayatı kıl payı kurtulan Solidaat, olay sonrası yaptığı açıklamada korkunç bilgiler verdi. Yüzü maskeli kişilerin tecavüzüne uğradığını anlatan genç kadın, polise başvurduğu zaman polis tarafından bir “alay konusu” haline geldiğini ve kahkahalarla karşılaştığını belirtti.
   
  Güney Afrika’da kadın hakları savunucuları, ülkenin büyük kentlerinde yaşayan erkekler arasında lezbiyenliğin cezalandırılması gereken bir unsur gibi görüldüğünü belirtirken, lezbiyenlere tecavüz etmenin onları “düzeltmek” ve “bir ders vermek” olarak algılandığı ifade edildi.

  "ANAYASAL DEĞİŞİM ŞART"
  Güney Afrika İnsan Hakları Komisyonu yayınladığı bir raporda, ülkede anayasal değişikliğe giderek, “düzeltici tecavüzün” nefret suçları kapsamına alınması gerektiğini ve lezbiyenlere karşı bakış açısı değişmezse ülkede eşitlik anlayışının oluşamayacağını vurguladı.

  Güney Afrika’da "düzeltici tecavüz" olayları ilk olarak Temmuz 2007’de Sizakele Sigasa ve Salome Massooa adlı lezbiyen bir çiftin öldürülmesi ile gündeme geldi. Soweto kentinde bir bar çıkışında kaçırılarak tecavüz edilen iki kadın, ardından vurularak öldürülmüşlerdi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı