GeriDünya Leşker-i Tayyibe örgütü lideri tutuklandı
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Leşker-i Tayyibe örgütü lideri tutuklandı

Keşmir`in Hindistan`dan bağımsızlığını elde etmesi için eylemler düzenleyen Leşker-i Tayyibe örgütünün liderinin tutuklandı. Pakistan hükümeti haberi doğruladı.

İçişleri Bakanlığı Sözcüsü Raşid Ahmed Han, Reuters ajansına verdiği demeçte, Hint parlamentosuna yapılan saldırıdan sorumlu tutulan iki gruptan biri olan Leşker-i Tayyibe`nin lideri Hafız Muhammed Said`in tutuklandığını söyledi.

Sözcü, örgütün liderinin 'toplum düzeni için gözaltına alındığını' kaydetti.  Pakistan yetkilileri, daha önce yaptıkları açıklamada, Said`in Pakistan hükümeti aleyhine söylediği sözler nedeniyle tutuklandığını bildirmişti.

Hindistan, Hafız Muhammed Said`in Pakistan tarafından tutuklanmasının doğrulanması halinde, bunun ileriye dönük bir adım olacağını açıklamıştı. Dışişleri Bakanı Jasvant Singh, güvenliğin ele alındığı kabine toplantısının ardından yaptığı açıklamada, "Haber doğruysa, bu olumluyönde atılmış bir adım olacak" demişti.

Öte yandan Pakistan`ın güneyindeki Karaçi kentinde, 13 Aralık`ta Hint parlamentosuna düzenlenen saldırının sorumlusu olduğu sanılan örgütlere mensup 20`den fazla militanın yakalandığı bildirildi.

Karaçi Emniyet Müdürü Tarık Cemil, yakalanan militanların Leşker-i Tayyibe ve Ceyş-i Muhammed (Muhammed`in Ordusu) örgütlerine mensup olduğunu açıkladı.  Cemil, örgütlerin hala açık olan bürolarında arama yapıldığını söyledi.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle