GeriDünya Le Pen'in bölge meclisi üyeliği de iptal edildi
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Le Pen'in bölge meclisi üyeliği de iptal edildi

FRANSA'nın seçilme yasaklı aşırı sağcı lideri Jean-Marie Le Pen'in yerel vekillik hakkı elinden alındı. Le Pen'in Provence-Alpes-Cote-d'Azur (PACA) bölge meclisi üyeliği Yargıtay tarafından hakkında verilen 1 yıllık seçilme yasağı nedeniyle iptal edildi.

Avusturya'da Haiger'in hükümet ortağı olmasının Avrupa'nın diğer ülkelerindeki aşırı sağı heveslendirdiği şu günlerde, Fransa ırkçı Jean-Marie Le Pen'e bir darbe daha indirdi. Le Pen'in önünü her alanda kesmeye kararlı olan Fransız hükümetinin şimdi de aşırı sağcı liderin Avrupa Parlamentosu (AP) üyeliğini yitirmesi için hareket geçtiği öğrenildi.

Bölge vekilliğinin elinden alınmasını ‘skandal’ olarak değerlendiren aşırı sağcı Ulusal Cephe (FN) partisi lideri Le Pen ise elindeki tüm yasal imkanları kullanarak kendisine yönelik yasakların kaldırılması için uğraşacağını bildirdi. Le Pen'in AP üyeliğinin elinden alınması için Fransız hükümetinin FN lideri hakkında seçilme yasaklı olduğuna ilişkin basit bir genelge yayınlaması yeterli olacak. Ancak Le Pen, hükümetin böyle bir genelge yayınlaması durumunda önce Fransız Danıştayı'na, ardından da Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi ile Avrupa Adalet Divanı'na başvuracağını açıkladı.

Le Pen, kandisine yönelik yasaklamaların ‘sosyalist ve komünistlerin oyunu’ olduğunu öne sürerek tüm yandaşlarını bu kararları protesto etmek için 2 Mart günü Paris'te düzenleyeceği mitinge çağırdı.


Yorumları Göster
Yorumları Gizle