GeriDünya Le Pen’in başbakan adayı belli oldu
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Le Pen’in başbakan adayı belli oldu

Le Pen’in başbakan adayı belli oldu

Fransa’da aşırı sağcı cumhurbaşkanı adayı Marine Le Pen, cumhurbaşkanı olması halinde muhafazakar sağcı aday Ayağa Kalk Fransa (DLF) Partisi Başkanı Nicolas Dupont-Aignan’ı başbakan yapacağını açıkladı.

LE Pen ve Dupont-Aignan bugün bir basın toplantısı düzenleyerek, cumhurbaşkanlığı seçimi ikinci turundaki ittifaklarını ilan ettiler. Fransa’da cumhurbaşkanlığı seçiminin ilk turunda yüzde 4.7 oranında oy alan Nicolas Dupont-Aignan’ı ‘bir vatansever’ olarak niteleyen Marine Le Pen, bu ittifaktan gurur duyduğunu ifade etti. Le Pen, ikinci turda cumhurbaşkanı olması halinde Dupont-Aignan’ı başbakan olarak atayacağını bildirdi.

Dupont-Aignan daha önce ikinci turda Marine Le Pen’i destekleyeceğini ifade etmişti. İlk tur cumhurbaşkanlığı seçiminden önce Le Pen ve Ulusal Cephe (FN) Partisi hakkında sert açıklamaları olan Dupont-Aignan, seçimin ilk turundan sonraki bir açıklamasında Le Pen’in ‘aşırıcı olduğunu, fakat aşırı sağ olmadığını’ belirtmişti.
Fransa’da 23 Nisan’da düzenlenen cumhurbaşkanlığı seçiminin ilk oyların yüzde 24.01’ini alan Emmanuel Macron ile yüzde 21.30’unu alan Marine Le Pen ikinci turda yarışacak. Kamuoyu yoklamalarında önde görünen Macron, merkez sağ ve merkez soldan da ikinci tur için önemli destekler alırken, Le Pen’e verilen destek zayıf kalmıştı.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle